środa, 28 listopada 2018
Rozmowa z Joanną Jurgałą-Jureczką, autorką książki „Kossakowie”
– Skąd się wzięli Kossakowie w pani życiu? – Przypadkiem, choć chyba nie ma przypadków. Byłam dziennikarką i chciałam napisać artykuł o mało znanej pisarce, której muzeum znajduje się niedaleko mojego miejsca zamieszkania. Nigdy wcześniej tam nie byłam, niewiele się o niej wówczas mówiło. Akurat przyjechała do Polski córka Zofii Kossak, Anna Bugnon-Rosset. Przeprowadziłam z nią wywiad. Zaproponowała mi, żebym przyjechała następnego dnia, ponieważ będą robione porządki w pokoikach na górze – w tak zwanym domku ogrodnika, ostatniej sadybie pisarki. To dziś muzeum jej imienia, a pokoje należą do rodziny. I tego dnia przypadkiem (choć przecież nie ma przypadków) odnaleziony został uważany za zaginiony obraz Witkacego. A Witkacy był spowinowacony z Kossakami przez małżeństwo z kuzynką Zofii, Jadwigą z domu Unrug. I w ten sposób wprowadził mnie do rodziny. – Jerzy Kossak był czarną owcą rodu? – Nie wiem, jakim naprawdę był człowiekiem. Nie wiem, czy można go nazwać czarną owcą, czy też raczej niespełnionym artystą, mężczyzną, który …
Wyświetlono 25% materiału - 158 słów. Całość materiału zawiera 634 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki