Wtorek, 5 września 2023
Rozmowa z MILANEM NOVOTNÝM, dyrektorem Instytutu Słowackiego w Warszawie
Instytut Słowacki w Warszawie obchodzi w tym roku jubileusz trzydziestolecia. Mieści się w pięknym miejscu, na Starówce. Przekraczając próg kamienicy przy ulicy Krzywe Koło, wkraczamy do świata kultury słowackiej. Czym na co dzień zajmuje się Instytut Słowacki? Obecnie w Instytucie prezentujemy wyjątkową wystawę cenionego polsko-słowackiego duetu projektantów szkła Aleksandry Stencel i Patrika Illo pod nazwą „Czerstwe/Čerstvé”. Naszym celem jest przede wszystkim promocja i prezentacja słowackiej kultury: muzyki, tradycyjnej i współczesnej, słowackiego filmu, teatru. W galerii Instytutu regularnie organizujemy również wystawy słowackich artystów. I oczywiście dbamy o prezentację literatury słowackiej tłumaczonej na język polski. Zależy nam też na pokazaniu słowackiej historii i wspólnych wątków w dziejach obu naszych krajów. Staramy się jak najszerzej promować kulturę słowacką. Nie tylko u nas, w Instytucie Słowackim, ale też w innych instytucjach kultury w Warszawie i oczywiście poza nią, w wielu miastach, miasteczkach, w różnych regionach Polski. Bardzo ważna jest współpraca z konsulatami honorowymi, które znajdują się w Rzeszowie, Zakopanem, Gliwicach, Poznaniu, Bydgoszczy, Sopocie i Wrocławiu. Oczywiście ściśle współpracujemy z Ambasadą Republiki Słowackiej w Warszawie oraz z Konsulatem Generalnym Republiki Słowackiej w Krakowie. Kooperujemy również z Narodowym Centrum Turystyki Słowackiej, a także z Towarzystwem Słowaków w Polsce. Słowacja to kraj przepiękny, można w nim spędzić wspaniale czas, wyjechać na wakacje, poznać różne jego zakątki. Dzięki Instytutowi można też nauczyć się języka słowackiego! Co roku mamy u nas w Instytucie letni, intensywny kurs języka słowackiego. W tym roku uczestniczyło w nim 30 osób! A od października do maja organizujemy kurs języka słowackiego dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych. Prowadzą go moja koleżanka, Monika Kalinowska, absolwentka słowacystyki na Uniwersytecie Warszawskim, oraz aktualny lektor języka słowackiego na Uniwersytecie Warszawskim. Przy wejściu do Instytutu Słowackiego umieszczony jest program na najbliższy miesiąc. Można się z nim zapoznać na stronie internetowej i na profilu Instytutu na Facebooku. Jestem pod wrażeniem – sierpień, wrzesień obfitują w wiele ciekawych wydarzeń! Tak, co miesiąc zapełniamy kalendarz różnymi wydarzeniami. U nas na miejscu, ale także, jak wspomniałem, w innych częściach Polski. Pracujemy nad tym w zespole czteroosobowym. …
Wyświetlono 25% materiału - 309 słów. Całość materiału zawiera 1239 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się