Piątek, 23 marca 2007
Książka i prawo
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru3/2007
Żyjemy w kraju, w którym panuje kontynentalny, przeciwstawiany anglosaskiemu, system prawny. Oznacza to, że wyroki sądowe nie mają przymiotu powszechności obowiązywania, gdyż ich moc wiążąca jest znacznie ograniczona – wyrok sądu wyższej instancji wiąże sąd niższej instancji tylko w konkretnej sprawie. Ponadto uchwały Sądu Najwyższego uznane za zasady prawne obowiązują inne składy tego sądu, co zapewnia jednolitość orzecznictwa. Mimo to orzecznictwo sądowe, zwłaszcza Sądu Najwyższego, Naczelnego Sadu Administracyjnego czy sądów apelacyjnych, jest wielokrotnie przywoływane w toku spraw sądowych i wydawanych w ich trakcie orzeczeniach, w komentarzach czy innych opracowaniach, oddziałując tzw. siłą autorytetu. Okazuje się bowiem, że z dorobku polskiej judykatury możemy obficie czerpać, i to czerpać wiedzę wielce praktyczną – „z życia wzięte” sprawy rozstrzygane przez sądy niejednokrotnie stały się platformą do wypracowania uniwersalnego stanowiska. Przyjrzyjmy się wybranym orzeczeniom Sądu Najwyższego, które oddziaływają na prawny kontekst prowadzenia działalności wydawniczej. Czy redaktorjest współautorem? Na to pytanie jednoznacznej i wciąż aktualnej odpowiedzi udzielił Sąd Najwyższy w leciwym już wyroku z 10 lutego 1970 roku, sygn. II CR 666/69. Sprawę wytoczyła pewnemu wydawcy Helena P., z którą pozwany edytor zawarł ponad 10 lat wcześniej umowę wydawniczą o dokonanie przekładu z języka angielskiego dzieła Chaucera „Opowieści Kanterberyjskie”, a właściwie niektórych pieśni wybranych w tym celu przez dr Witolda Ch. Witold Ch. ponadto przetłumaczył wstęp do dzieła, był autorem jednego rozdziału, komentarza, wreszcie przejrzał tłumaczenie przygotowane przez Helenę P. Istotą sporu pomiędzy stronami było to, czy powstałe w ten sposób dzieło miało charakter wspólny (było dziełem współautorskim) czy też nie. Wydawnictwo obstawało, że przedmiotowe dzieło …
Wyświetlono 25% materiału - 251 słów. Całość materiału zawiera 1007 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się