Poniedziałek, 23 czerwca 2014
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru384
Zaczyna się tak samo jak Sienkiewiczowskie „Ogniem i mieczem”, tylko data inna. „Rok 2013 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia”. Nikomu by w głowie nie postało, że do rangi takiego „nadzwyczajnego zdarzenia” urośnie knajpiany dyskurs wokół losów i kondycji ojczyzny, toczony pomiędzy pana Henrykowym prawnukiem Bartłomiejem Sienkiewiczem a Markiem Belką, człowiekiem co prawda bez tak szacownych korzeni, ale za to z profesorskim tytułem. Upłynął rok… U autora „Ogniem i mieczem” brzmi to tak: „Upłynęło kilka dni. Ludziom zdawało się, że sklepienie niebieskie runęło nagle na Rzeczpospolitą. (…) Przerwały się wszystkie węzły społeczne, wszelkie stosunki ludzkie i rodzinne. Ustała wszelka władza, znikły różnice między ludźmi. Piekło odczepiło z łańcuchów wszystkie zbrodnie i puściło je na świat, by pohulały”. „Kilka dni” – to czas pomiędzy opublikowaniem przez tygodnik „Wprost” osławionych taśm, a tym, co zdarzyło się potem i dzieje się nadal. A wszystko przebiega w konwencji dobrze skrojonej powieści, łączącej Sienkiewiczowski epicki rozmach z nowoczesnym skandynawskim kryminałem. Nie wszyscy co prawda tę konwencję rozumieją, ale wszyscy łakną odpowiedzi na najważniejsze pytanie: kto za tym stoi i komu to służy? Sam pan premier nawet pyta, w czyjej narracji bierzemy udział i jaką rolę przyjdzie mu odegrać. Na te pytania dość łatwo jest odpowiedzieć, trzeba jedynie znać… odpowiednie konwencje literackie. Dla tej opowieści …
Wyświetlono 25% materiału - 221 słów. Całość materiału zawiera 886 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się