środa, 23 lipca 2008
Książka i prawo
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru7/2008
Zespół Brathanki z niezapomnianą Haliną Mlynkovą nie tylko ma swój wkład w rozwój dorobku polskiej muzyki rozrywkowej (kto choć raz nie zatupał, słysząc „Czerwone korale”?), ale również przyczynił się do podjęcia przez Sąd Najwyższy istotnego rozstrzygnięcia – uznania, że organizacja zbiorowego zarządu ma status przedsiębiorcy na gruncie prawa antymonopolowego i w związku z tym może dopuścić się praktyk ograniczających konkurencję. Niechciane covery Kością niezgody pomiędzy zespołem a ZAiKS stało się zezwolenie przez tę organizację innemu podmiotowi na opublikowanie tzw. coverów – utworów będących w repertuarze Brathanków. Członkowie zespołu złożyli do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o wszczęcie postępowania antymonopolowego przeciwko ZAiKS. Argumentowali, że twórcy oddający swój dorobek w zarząd ZAiKS nie mają swobody w ustalaniu w jakim zakresie zarząd sprawowany przez tę organizację będzie się odbywał, gdyż ta ostatnia narzuca uciążliwe warunki umów, uzależniając zawarcie umowy o sprawowanie zbiorowego zarządu od powierzenia jej na zasadzie wyłączności zarządzania na określonych polach eksploatacji, w tym publicznego wykonania, nagrań mechanicznych oraz nadań radiowych i telewizyjnych. Decyzją z dnia 16 lipca 2004 r. Prezes UOKiK uznał praktyki stosowane przez ZAiKS, polegające na wymuszaniu na autorach oddających utwory pod ochronę nie będących członkami stowarzyszenia, udzielenia mu wyłącznego upoważnienia do zarządzania prawami do tych utworów (udzielania licencji na korzystanie z tych utworów) w zakresie publicznego wykonania, zaś względem autorów będących członkami stowarzyszenia – również w zakresie nagrań mechanicznych, a także polegające na uzależnianiu sprawowania zbiorowego zarządu …
Wyświetlono 25% materiału - 232 słów. Całość materiału zawiera 929 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki