Poniedziałek, 19 czerwca 2006
Felieton
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru170
Im więcej słów, tym więcej kłamstw „Dużo myśl, mało mów, a pisz jeszcze mniej” – tej mądrej zasadzie przychodzi mi się sprzeniewierzyć po raz któryś w życiu. Propozycję pisania felietonów do Biblioteki Analiz przyjąłem z satysfakcją mile łechcącą moją próżność, ale bez nadmiernego entuzjazmu. Doświadczenie bowiem poucza mnie, że po stokroć rację ma Sławomir Mrożek, kiedy powiada: „osobnik, który nie gestykuluje, nie mówi, nie wykonuje żadnej czynności, a przy tym nie śpi, zawsze i w każdej sytuacji uważany jest za zamyślonego”. Pisanie do Biblioteki Analiz będzie niestety z mojej strony świadomym pozbawieniem się przyjemności tkwienia w owym błogostanie, który ma w dodatku tę dodatkową i pożądaną cechę, że jest bezinwestycyjnym źródłem szacunku i poważania u innych. Dowodzi tego choćby wiele spośród pomników, figur i popiersi w parkach oraz na skwerach całej Polski. Rezygnacja z komfortu bycia zamyślonym milczkiem na rzecz „felietonisty zaangażowanego” musi w konsekwencji doprowadzić do sytuacji, którą obrazuje rysunek ofiarowany mi przez Andrzeja Mleczkę razem z troskliwymi życzeniami, abym ocalił więcej niż dwa zęby w szczęce. Jego (rysunku) wymowa jest mi perwersyjnie bliska. Fundamentalna zgoda na połamanie gnatów i obicie mordy w imię celów wyższych jest oczywiście archetypem odwiecznym i w gruncie rzeczy mało pociągającym w swej nachalności; nie ona zresztą jest powodem przyjemności, jakiej doświadczam patrząc na ów rysunek. Źródłem moich masochistycznych podniet i namiętności jest mianowicie, jak najbardziej, groteska wynikająca z oswojenia sytuacji, w której jako tzw. książkowa branża tkwimy od lat. Nasza wspólna, „zwykła, codzienna walka o czytelnika” sięgnęła już dawno poziomu, na którym rzeczonego czytelnika nikt nie widział na …
Wyświetlono 25% materiału - 255 słów. Całość materiału zawiera 1022 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się