Czwartek, 15 grudnia 2022
Susan Sontag napisała esej „Choroba jako metafora”, kiedy zdiagnozowano u niej raka. To choroba sprawiła, że jako pacjentka onkologiczna zaczęła myśleć o chorowaniu jako takim. Przeanalizowała liczne źródła naukowe i utwory literackie od antyku po czasy współczesne i wskazała na mity narosłe wokół gruźlicy i choroby nowotworowej. Jak później tłumaczyła w rozmowie z Jonathanem Cottem (opublikowanej w tomie „Myśl to forma odczuwania”): „»Choroba jako metafora” i esej o wojnie w Wietnamie to jedyne moje teksty, o których wiedziałam, że są nie tylko trafne, ale także naprawdę użyteczne, gdyż mogą pomóc ludziom w bezpośredni, praktyczny sposób. (...) Znam ludzi, którzy zaczęli poszukiwać właściwego leczenia po przeczytaniu »Choroby jako metafory« – wcześniej poddawali się jedynie czemuś w rodzaju terapii psychiatrycznej, a dzięki lekturze tej książki są na chemioterapii. Nie jest to jedyny powód, dla którego ją napisałam – zrobiłam to z przekonania, że to, co w niej zawarłam, jest po prostu prawdą – lecz napisanie czegoś, co może przynieść korzyść innym, jest bardzo przyjemne”. Myślę, że taka właśnie myśl przyświecała Annie Bimer, autorce książki „Rak time”. Jej poradnik miał wlać nadzieję w serca osób, które usłyszały najgorszą diagnozę. A tu od razu na głowę zostaje wylany kubeł zimnej wody, bo autorka przytacza dane z jednego z nowszych raportów, że co czwarty Polak zachoruje na chorobę nowotworową w ciągu swojego życia. Co z tego, że wiemy o niej więcej niż jeszcze parę lat temu, skoro warunki leczenia raka w polskim systemie lecznictwa są „potwornie trudne, zarówno …
Wyświetlono 25% materiału - 218 słów. Całość materiału zawiera 872 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się