Wtorek, 28 marca 2017
Rozmowa z Józefem Częścikiem, właścicielem Grupy Wydawniczej Harmonia
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru456
  Jak podsumowałbyś ubiegły rok w Grupie Wydawniczej Harmonia? Spodziewałem się lepszych wyników, prawdopodobnie jak wszyscy w naszej branży, ale ostatecznie nie było źle. Rzecz jasna, jak co roku mieliśmy wzrost przychodów. W 2015 roku przychody ze sprzedaży książek Grupy Wydawniczej Harmonia wzrosły do 5,8 mln zł. Do sprzedaży wprowadzono prawie sto nowych tytułów. A jak na tym tle prezentuje się rok 2016 w liczbach? Uff, co za trudne pytanie! Sam nie pamiętam wszystkich cyferek, pozwól więc, że sięgnę po dokumenty. Obroty naszej firmy w ubiegłym roku wyniosły około 7 mln, ale nie wszystkie zostały wygenerowane ze sprzedaży książek. Myślę, że z książek mieliśmy około 6,4 mln. 123 nowe tytuły, 91 dodruków oraz 17 innych, nieksiążkowych produktów. Razem 231 albo, jeśli chodzi o same książki, 214. Ile osób w tej chwili pracuje w Harmonii? Jan XXIII zapytany o to, ile osób pracuje w Watykanie, odpowiedział, że połowa. Ja powiem przekornie, na odwrót, że w Harmonii pracuje 46 osób, bo każdy z nas pracuje na najwyższych obrotach (śmiech). De facto nasz zespół liczy 23 osoby, nie licząc oczywiście sporej rzeszy osób współpracujących z nami na zasadach freelancerki: tłumaczy, ilustratorów, grafików, muzyków, redaktorów, korektorów. Jaki był największy hit książkowy Harmonii w ubiegłym roku? Pewno cię zaskoczę; książka, która jeszcze dwa lata temu słabo się u nas sprzedawała - "Różne sposoby na wredne choroby", a to dlatego, że dostała się na listę lektur nadobowiązkowych. Oby więcej takich niespodzianek. A jeśli chodzi o evergreen? Niezmiennie od dwudziestu kilku lat "Gramatyka, co z głowy nie umyka" mojego i mojej żony autorstwa. Ponad 166 tys. sprzedanych egzemplarzy. Pochwalę się, że kiedy przyjmuję nowe redaktorki do pracy, niemal każda z nich wspomina że wychowała się na naszej "Gramatyce...". A to już kolejne pokolenie. Czy reforma oświaty miała wpływ na waszą działalność? Miała i ma. Przykładowo, kilkadziesiąt tysięcy wartościowych książek, zwłaszcza te, które mają w podtytule słowo "gimnazjum" musi pójść na przemiał. Nikt nie powie mi - wydawcy z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem i byłemu nauczycielowi - że wartościowe podręczniki można napisać w ciągu kilku miesięcy. Produkty podręcznikopodobne, owszem, ale nie podręczniki, które pisze się latami. Macie już stałych, od lat tych samych odbiorców. Z jakimi dystrybutorami obecnie współpracujecie? Przede wszystkim z Azymutem, twardym, ale solidnym kontrahentem, Wikrem, Super Siódemką i …
Wyświetlono 25% materiału - 372 słów. Całość materiału zawiera 1489 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się