Piątek, 9 maja 2014
Tadeusz Dąbrowski, Pomiędzy. Wydawnictwo a5, Kraków 2013.
CzasopismoKwartalnik Wyspa
Tekst pochodzi z numeru27
Właściwie o poezji nie powinno się pisać. Przez setki lat wielu starało się odkryć, czym jest poetyckość, z jakich części składowych jest zbudowana, gdzie ukryło się jej sedno, substancja. Bez większych efektów. Pytania o naturę poezji są zawsze pytaniami, w pewnym stopniu upośledzonymi. Nie sposób postawić znak zapytania tam, gdzie dopiero miejsce swoje odnalazł przecinek. Rozmowa o poezji to rozmowa zawieszona między tym, co było, a tym, co dopiero się stanie ze mną jako czytelnikiem. Rozmowa między autorem a odbiorcą, bez pośredników, reklam, spotów, sponsorowanych artykułów, wywiadów czy bez zapewniającej o wyjątkowości książki blurby. Niekiedy, to znaczy niezwykle rzadko, pojawiają się książki, które tematem takiej rozmowy się stają. Jedną z nich jest niewątpliwie Pomiędzy Tadeusza Dąbrowskiego. To już trzeci tom wierszy tego poety wydany w wydawnictwie a5 (po Te Deum w 2005 r. i Czarnym kwadracie w 2009 r.). Dąbrowski, skupiony właściwie tylko na poezji (bez zbędnego udzielania się w literackim świecie) wydaje książki w swoim własnym, niewymuszonym rytmie. Jakby był przekonany, że istota poezji znajduje się właśnie pomiędzy wydawniczym cyklem. A to, co się mieści między jedną a drugą książką, to po prostu życie. …
Wyświetlono 25% materiału - 185 słów. Całość materiału zawiera 743 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się