Wtorek, 2 listopada 2021
Rozmowa z GREGIEM KRUPĄ, autorem książki „Zaginiony klejnot Ferrary”
Urodził się pan na Śląsku, tu skończył studia. Co pana zaniosło do Ferrary? Od dziecka lubiłem podróżować, a pasję tę rozwinął także mój polonista z liceum, z którym zwiedzaliśmy Polskę i poznawaliśmy piękno naszej architektury. Kocham Śląsk, ale zawsze byłem ciekawy świata. Z grupą przyjaciół zwiedzaliśmy Europę i zakochałem się w klimatach śródziemnomorskich. Postanowiłem, że będzie to moje miejsce do życia. Najpierw zamieszkałem w okolicach Bolonii, która jest typowym włoskim miastem: głośnym, krzykliwym, wszędzie samochody, motory, gwar, mnóstwo turystów. Pewnego dnia odwiedziłem Ferrarę i znalazłem w niej wszystko to, czego mi brakowało: zieleń, ciszę, ludzi na rowerach, spokój ducha. Życie w Ferrarze upływa niespiesznie, w stylu cittàslow. Najsławniejszym Polakiem przebywającym w Ferrarze był Mikołaj Kopernik... Na rynku jest nawet tablica upamiętniająca jego pobyt i  studia na uniwersytecie. Dziś czasami słyszy się tu język polski, jest niewielka Polonia. Sam mam epizod aktywnej pracy na rzecz rodaków. Co powinien obowiązkowo zobaczyć turysta znad Wisły? Ferrarę trzeba zwiedzić całą. Zacząłem pisać tę książkę z miłości do miasta, w którym mieszkam już 17 lat. Trochę mi żal, że Ferrara jest zapomnianą perłą sztuki. Jest tu wszystko – zarówno piękna architektura, jak i typowy włoski styl życia. Najważniejszym miejscem jest, oczywiście, Piazza …
Wyświetlono 25% materiału - 181 słów. Całość materiału zawiera 727 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się