Poniedziałek, 22 grudnia 2014
Oblicza zła
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru12/2014
Są już trzy bardzo opasłe tomy, wydane z dużą starannością, wyglądają niezwykle okazale. Jednak nie są to książki, które czyta się z przyjemnością, chociaż ich lektura jest pasjonująca. Seria nosi tytuł „Oblicza Zła”, co jest bardzo adekwatnym i trafnym sformułowaniem. Bohaterami poszczególnych tomów są najbardziej potworne i zbrodnicze postaci w historii świata, a z pewnością w historii ubiegłego wieku. Tworzą panoramę ukazującą, jak tragiczny był ten wiek, w którym dwa reżimy – hitlerowski i stalinowski – w sposób zorganizowany i systematyczny wymordowały miliony ludzi. Pierwsze dwa tomy zatytułowane „Himmler. Buchalter śmierci” oraz „Goebbels. Apostoł diabła” napisał Peter Longerich, jeden z najwybitniejszych współczesnych historyków, badacz niemiecki, a przy tym profesor na uczelniach amerykańskich i brytyjskich, który specjalizuje się w tematyce Holokaustu. Autorem trzeciego tomu „Stalin. Terror absolutny” jest Jörg Baberowski, również historyk niemiecki, który w swym dorobku ma liczne publikacje na temat historii Rosji i Związku Sowieckiego. Obaj autorzy nie tylko szczegółowo prezentują sylwetki swoich złowieszczych bohaterów, ukazując przy tym szeroką panoramę tamtych czasów, ale też pokazują nam współczesne niemieckie spojrzenie na zbrodnicze czasy zarówno w Niemczech, jak i w Rosji. Imponuje we wszystkich trzech pracach przyjęta metoda badawcza i autorska erudycja. Książka o Stalinie jest zadedykowana „dla Andrieja”, co wyjaśnia się pod koniec wstępu. Autor pisze: „tego, czego potrzebowałem z moskiewskich archiwów, nie znalazłbym nigdy bez Andrieja Doronina. …
Wyświetlono 25% materiału - 218 słów. Całość materiału zawiera 872 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki