Czwartek, 17 kwietnia 2014
Marian Pilot, Osobnik. Wydawnictwo Literackie, Kraków 2013.
CzasopismoKwartalnik Wyspa
Tekst pochodzi z numeru28
Łożysko, z którego wykluł się Osobnik, bohater najnowszej powieści Mariana Pilota, pozostawiło na nim gnilny swąd fermentacji, rozkładu człowieka upodlonego swoimi własnymi obsesjami. Niełatwo pozbyć się obrazów, które rodzą się w głowie podczas przyswajania tej lektury, a może raczej oswajania się z jej szorstką i bezlitosną szczerością. Wewnątrz cielesnej powłoki wegetuje gnilny antychryst: bóg – zbuk. Wystarczy jedno omsknięcie głoski, tak łatwo jest zboczyć… Autor co i rusz stwarza zabawy językowe, w których żongluje pojęciami, produkując serie niemal anagramów: Morsdeus, Mordeusz, Morfeusz. Granica między jawą, snem i śmiercią staje się jedynie kawałkiem papieru, kartą powieści. Znienawidzone przez licealistów, rozpasane opisy przyrody w Nad Niemnem to bodaj tylko pstryczek w nos przy uderzeniu piorunem prosto w środek czaszki, które serwuje Osobnik. Ilość epitetów miażdży każdą opisywaną nimi rzecz, oblepia przedmioty i twarze. Kolejne przymiotniki potęgują wrażenie mnożącej się szarańczy, której zadaniem jest zbliżenie nas do istoty omawianego zjawiska. W rezultacie dystans przestaje istnieć, jak pod mikroskopem obserwujemy rozkład życia w każdym jego szczególe, świat staje się bakterią, śmiercionośnym wirusem. To wszystko ma oczywisty związek z zawodem bohatera powieści, który jest biologiem. Jednak szkopuł tkwi we fryzjerstwie, profesji, którą trudni się jego ojciec. Brzytwa w rękach golibrody nie wykonuje powierzonego jej zadania i nie uśmierca Hitlera. Owe tchórzostwo, fryzjerska dezercja, staje się rzekomo powodem głębokiego poczucia winy, które w rezultacie odciska swoje piętno na losach całej rodziny. Od tej pory w ojcu budzi się tyran – agresywne, zapijaczone i wiecznie płaczące pośmiewisko miasteczka M. Jego syna, Bolesława, poznajemy już jako dorosłego człowieka, mężczyznę w podeszłym wieku, jednak nadal noszącego w sobie ślad okrutnego dzieciństwa, które determinuje podejmowane przez niego decyzje. Wszystko, od czego próbował dotąd uciec, zazębia się wokół Osobnika, a postać Hitlera, niczym znamię odziedziczone po ojcu, staje …
Wyświetlono 25% materiału - 287 słów. Całość materiału zawiera 1151 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się