środa, 19 czerwca 2013
Rozmowa z Eustachym Rylskim
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru6/2013
– „Od nagłej i nieoczekiwanej śmierci, zachowaj nas Panie” – ta modlitwa nie zawsze się jednak spełnia, pańskim zdaniem czasem kostuchy powinna być noc, ewentualnie brzask – ale „Obok Julii” to powieść nie tylko o śmierci – odczytałem ją jako prozę wielowymiarową – nostalgia, obyczajowość, miłość, polityka, intryga kryminalna, no i cechujące – według mnie – bohaterów pana książek melancholijne niespełnienie... – To powieść, między innymi o śmierci, ale głównie o przyjemnościach, których suma nie daje nam poczucia szczęścia. Jestem kolekcjonerem przyjemności, który na końcu został z niczym – mówi koledze z dzieciństwa narrator. Ale nie ma w tym goryczy czy rozczarowania. Bohater „Obok Julii” może powiedzieć – za adorowanym w młodości Hemingwayem – dobrze mi było żyć. – Starość to brak przyjemności – powiada z kolei inny powieściowy bohater. Pozwolę sobie się z tym nie zgodzić, bo znam bardzo wielu sędziwych rentierów, nadrabiających po siedemdziesiątce hedonistyczne zaległości, na które wcześniej brakło im czasu tudzież pieniędzy... – A jednak starość naznacza świadomość nieodległego końca, upadek ciała, jak byśmy o nie nie zabiegali, pustka po przyjaciołach, znajomych, idolach, powszechna odmienność zwyczajów, fakt, że bywamy tolerowani, lecz nie pożądani, przenikliwość, która relatywizuje nasze dotychczasowe zachwyty i oczarowania, choroby jakie się do nas dobierają i częsty, niestety, niedostatek. W starości można znaleźć sens, można ją uczynić pożyteczną dla siebie i bliźnich, można ją oswoić, lecz przyjemności z nią nie współpracują. – Na ile narracja wykorzystuje wątki autobiograficzne? Podejrzewam, że na pewno zauroczenie …
Wyświetlono 25% materiału - 239 słów. Całość materiału zawiera 957 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się