Poniedziałek, 28 grudnia 2009
Felieton
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru264
Wszyscy znamy słynne słowa egzotycznego kandydata na prezydenta RP: „żeby nie było bandyctwa, żeby nie było złodziejstwa, żeby nie było niczego”. Antologia prześmiewczych komentarzy na temat tych słów wypełniłaby zapewne kilka tomów… Święta… Nowy Rok i kolejne powielane w niezliczonych milionach formuły: „Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia”, „Zdrowia, szczęścia i słodyczy – z okazji Świąt – mama, tata, syn lub córka tobie życzy”; następnie „Do siego Roku!” (na dźwięk „do siego” – mam tradycyjnie kłopoty gastryczne). I dalej: „Żeby Ci (Wam) się…” lub w wersji rozszerzonej: „Życzę Ci (Wam) wszystkiego, czego sobie życzysz (życzycie) sam (sami)”, no i na koniec uniwersalne tuż przed północą Starego Roku: „No… rozumiesz, wiesz jak Cię i ten… no! Stary! Pamiętaj, kurde, no… Wszystkiego i co tam chcesz… A pamiętasz?!… Wiesz, że dla Ciebie, to ja… No, to wszystkiego najlepszego… Ale fajnie!”. W tym kontekście słowa egzotycznego kandydata na prezydenta zmuszają do refleksji. Rzec można – fundamentalnej refleksji; tak studziennie (Pilch się kłania) fundamentalnej, że lepiej nie ryzykować jej egzegezy we frywolnym – z natury rzeczy! – felietonie. „Żeby nie było niczego…” – powiada sweterkowy kandydat na …
Wyświetlono 25% materiału - 184 słów. Całość materiału zawiera 737 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się