Wtorek, 3 lipca 2018
Rozmowa z Fernando Aramburu, autorem książki „Patria”
– Jak opisałby pan aktualną sytuację Kraju Basków? Po siedmiu latach od złożenia przez ETA broni? – Wreszcie zapanował spokój. Przede wszystkim nie ma przemocy. Społeczeństwo baskijskie mogło wrócić do normalnego życia. Gdy się idzie ulicami miast, to widać spokój, nie ma tych wszystkich pomalowanych ścian z napisami. Nawet zaczęło być miejsce na debatę, która odbywa się w sposób cywilizowany. – Ale na jak długo? Jeden z bohaterów książki mówi: „ETA musi działać bez przerwy. Nie ma innego wyjścia. Dawno temu wpadła w automatyzm ślepej aktywności”. – Nie jestem jasnowidzem, nie mogę tego przewidzieć. Nowi adepci organizacji teoretycznie starają się prowadzić ją drogą pacyfistyczną, demokratyczną. Ale nigdy nic nie wiadomo. – Z czego wynika tendencja Hiszpanii do rozszczepiania się? Baskowie dążą do niezależności, Katalończycy również. – To są naleciałości historyczne z XIX wieku. Tak naprawdę Hiszpania jest źle połączonym krajem. Wszystkie regiony są spójne i to wynika jeszcze z końca XV wieku, kiedy były połączone na siłę. Hiszpanie podbijali świat, zdobywali tereny zamorskie, potem je tracili. Następnie wracali, próbowali tę spójność utrzymać. Podstawą ruchów nacjonalistycznych jest oligarchia. Te kręgi, które mają władzę i mają pieniądze. – Brat terrorysty z ETA, Gorka, staje po drugiej stronie barykady, mimo że przecież wychowali się razem, ba, nawet dzielili pokój. Gorka staje po stronie ofiar, angażuje się w literaturę. Co może zrobić kultura, literatura gdy zagrożenie terroryzmem na świecie ciągle wzrasta, spirala terroryzmu wciąż się nakręca? – Kultura oddaliła człowieka, który mieszkał w jaskiniach, od przemocy, agresji. Dlatego uważam, że kultura życia, znajomość języków, wszystko to oddala człowieka od przemocy. Oczywiście, nie jest to antidotum, które działa na 100 proc, ale jednak jest antidotum przeciwko ideologiom, ruchom  nacjonalistycznym. Ale kij ma dwa końce, może też być użyta w celu propagandy. Ale jestem zdania, że kultura oddala człowieka od agresji i złych instynktów. – Wydawałoby się, że od przemocy oddala też wiara. Bardzo zadziwiła mnie postawa …
Wyświetlono 25% materiału - 311 słów. Całość materiału zawiera 1244 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się