Poniedziałek, 18 maja 2009
Fatalny kurs złotego istotą kryzysu
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru247
Wróciłem kilka dni temu ze Słowacji – piwo w sklepie kosztuje ponad 3 zł, a Słowacy przyjeżdżają do Polski na zakupy. Nasz kraj, przez katastrofalnie niski kurs złotego, stał się nieoczekiwanie tanim rynkiem dla zagranicznych nabywców, poza jednak rosnącym wolumenem eksportu nic dobrego z tego dla nas nie wynika, a już w szczególności sytuacja jest niekorzystna dla producentów, w tym także dla wydawców, którzy zmuszeni są dokonywać rozliczeń w euro. Na rynku wydawniczym niski kurs złotego będzie miał liczne reperkusje. Bezpośrednio wyrazi się ograniczeniem inwestycji. W przypadku wydawców będzie to mniejsza liczba zakupionych licencji do tłumaczeń. W przypadku branży poligraficznej sytuacja może mieć jednak bardziej dalekosiężne skutki – wstrzymanie inwestycji w rozbudowę i modernizację parku maszynowego może zmniejszyć konkurencyjność polskich firm i wpłynąć na obniżenie jakości oferowanych usług lub wzrost ich cen. Na kalkulacje wpływ mają też rosnące ceny papieru, pomimo iż działający w Polsce przedstawiciele międzynarodowych firm papierniczych ograniczają swoje marże, koszty papieru stale rosną. Tylko ogromna konkurencja na rynku poligraficznym sprawia, że ceny usług utrzymywane są na poziomie roku poprzedniego. Koszt amortyzacji spłacanych w euro maszyn wzrósł od stycznia 2009 roku o …
Wyświetlono 25% materiału - 184 słów. Całość materiału zawiera 737 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się