Czwartek, 1 grudnia 2022
Chociaż umierając, miał niespełna lat 29, na trwale zapisał się w dziejach literatury. I to nie tylko polskiej. Bo nowelistyka Tadeusza Borowskiego, którego setna rocznica urodzin minęła 12 listopada 2022 roku, to arcydzieło piśmiennictwa światowego. Urodzony w Żytomierzu, mieście, które po traktacie ryskim znalazło się poza granicami Polski. Liczył trzy lata, kiedy Sowieci aresztowali jego ojca, działacza Polskiej Organizacji Wojskowej, zmuszając do pracy przy budowie Kanału Białomorskiego. Nieco później do syberyjskiego łagru nad rzeką Jenisej trafiła matka przyszłego pisarza. Tadek, razem ze starszym o cztery lata bratem Juliuszem, pałętał się po sierocińcach i domostwach krewnych. Aż nadszedł rok 1932. II Rzeczpospolita zawarła pakt o nieagresji ze Związkiem Sowieckim, ze skutkiem ubocznym w postaci wymiany personalnej. Czołowi polscy komuniści, nierzadko pochodzenia żydowskiego, opuścili sanacyjne więzienia, wyjeżdżając do ojczyzny proletariatu, gdzie wkrótce stanęli przed plutonami egzekucyjnymi. Natomiast do II RP powrócili Polacy więzieni w Kraju Rad. Pośród nich Stanisław Borowski. Wkrótce dołączyli do niego synowie, a następnie żona. Tadeusz kontynuował edukację w gimnazjum im. Tadeusza Czackiego. Mieściło się ono wtedy przy ulicy Kapitulnej. Przed trzydziestoma laty dotarłem do kilku …
Wyświetlono 25% materiału - 177 słów. Całość materiału zawiera 709 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się