Wtorek, 21 lipca 2015
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru412
W wieku 85 lat zmarł Lucjan Biliński, wieloletni i zasłużony pracownik resortu kultury, zajmujący się szeroko rozumianymi kwestiami społecznego obiegu książki. Ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim, od roku 1954 pracował w Zarządzie Stołecznym Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, w 1957 roku przeniósł się do Centralnego Archiwum Wojskowym, a w 1960 roku rozpoczął pracę w Ministerstwie Kultury i Sztuki w Centralnym Zarządzie Bibliotek, zmienionym następnie w Departament Pracy Kulturalno-Oświatowej i Bibliotek i wreszcie w Departament Książki. Przetrwał wszystkie „epokowe” – jak je z sarkazmem nazywał – zmiany nazwy resortu kultury i jego departamentów. Po przejściu na emeryturę w 1996 roku pracował nadal w resorcie kultury do 2001 roku oraz w Centrum Edukacji Bibliotekarskiej, Informacji i Dokumentacji im. Heleny Radlińskiej do końca 2006 roku. Po kilkuletniej pracy w ministerstwie Lucjan Biliński sam stał się instytucją. Na początku jego pracy bibliotekami zajmowało się tam kilkanaście osób, pod koniec ubiegłego wieku było ich z Krystyną Kuźmińską tylko dwoje. Lucjan …
Wyświetlono 25% materiału - 153 słów. Całość materiału zawiera 613 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki