Wtorek, 5 lipca 2016
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru437
Poniżej publikujemy "Stanowisko Instytutu Biznesu w sprawie uzdrowienia sytuacji związanej ze stanem szkolnictwa po wprowadzeniu reformy podręcznikowej w 2014 roku" - Zdaniem Instytutu Biznesu przeprowadzona w 2014 roku nowelizacja ustawy oświatowej, tak zwana reforma podręcznikowa przyniosła ze sobą negatywne zmiany dla systemu oświaty. Wprowadzone ówcześnie rozwiązania, dotyczące dotowania podręczników szkolnych oraz wprowadzenie do użytku szkolnego rządowego elementarza, tak zwanego "Naszego Elementarza", mogą mieć negatywne skutki w postaci obniżenia poziomu nauczania w szkołach publicznych. Instytut Biznesu z satysfakcją odnotował wypowiedź Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej na temat prawdopodobnej rezygnacji z "Naszego Elementarza" oraz wprowadzenia do użytku szkolnego jeszcze dwóch innych podręczników. Dzięki temu, nauczyciele w klasach I-III szkoły podstawowej uzyskają prawo wyboru podręcznika. Ze swojej strony eksperci IB sugerują aby nie ograniczać urzędowo liczby podręczników, które będą objęte państwowymi dotacjami. Jedynym progiem powinien być wymóg dopuszczenie podręcznika do użytku przez MEN, co gwarantowałoby jego wysoką jakość. Taka sytuacja pozwoliłaby nauczycielom na wybór książek z całej dostępnej na rynku gamy książek szkolnych. Według ekspertów Instytutu Biznesu wprowadzenie do użytku szkolnego rządowego podręcznika było błędem. W Europie tylko kilka państw stosuje takie rozwiązanie, w tym: Rosja, Węgry, Grecja i Ukraina. W innych krajach podręczniki są, w większości, dotowane przez państwo. Przykładowo w Finlandii, której system edukacji uznawany jest za najlepszy na świecie, wszystkie podręczniki, …
Wyświetlono 25% materiału - 211 słów. Całość materiału zawiera 845 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się