Wtorek, 29 stycznia 2013
Na-molny książkowiec
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru1/2013
Ostatnio sporo włóczyłem się po świecie. Realizowałem dawne marzenia. Potrzeba podróży wyła we mnie albowiem od wczesnej młodości, gdy to, rozgorączkowany, w emocji, chwytałem kolejne tomy przygód Tomka Wilmowskiego. Oczywiście, nie samym Tomkiem żył polski dzieciak dorastający w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Bo równie znacząco wówczas wśród nas „chodził” jako propozycja lekturowa cykl opowieści podróżniczych sygnowanych marką „Naokoło świata”, wymyślony w Iskrach przez legendarnego wydawcę oraz pisarza Zbigniewa Stolarka, przy współpracy równie legendarnej Krystyny Goldbergowej. Podróżowaliśmy z kolejnymi autorami do najbardziej zakazanych spelunek świata, od najgłębszych toni po najwyższe szczyty. Cały glob poznawało się wtedy głównie dzięki lekturom, bo ani socjalistyczne państwo zbyt chętnie nas, autochtonów, nie wypuszczało, chroniąc krajowe duszyczki przez zagraniczną zgnilizną, ani nie istniały dla przeważającej większości rodaków warunki finansowe umożliwiające taplanie się w rzeczonej zagranicznej zgniliźnie, a już osobliwie zachodniej. Te książki zbójeckie istniały więc „zamiast”, ale jak one istniały! Sentyment do „Naokoło świata” w wielu z nas wciąż pozostał. Jeśli więc Muza wypłynęła na dekalogu podróżniczym Szklarskiego, to z kolei Tadeusz Zysk, już jako całkiem dojrzały wydawca, odkupił od Iskier prawo do sygnetu serii i wydaje od czasu do czasu kolejne tomy, uzupełniając ofertę nowymi propozycjami. Tylko że już teraz sukcesy właściwie nie te… Dlaczego? Kiedy urodziła …
Wyświetlono 25% materiału - 202 słów. Całość materiału zawiera 810 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się