Czwartek, 4 października 2012
Zabezpieczenia w służbie czytelnika
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru337
Rynek e-booków w Polsce, choć dynamicznie rozwijający się, wciąż stanowi zaledwie ułamek całej branży książkowej. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy przez długi czas było restrykcyjne podejście wydawców do kwestii ochrony plików przed nielegalną dystrybucją. Wydaje się, że ten problem bliski jest rozwiązania dzięki wprowadzeniu przyjaznych dla czytelnika zabezpieczeń w formie znaku wodnego. Jeszcze rok temu na rynku publikacji elektronicznych niepodzielnie królowały zabezpieczenia DRM (ang. Digital Rights Management). Z punktu widzenia wydawcy system gwarantował, że każda próba otwarcia pliku na nowym urządzeniu będzie rejestrowana. Co więcej, wydawca mógł precyzyjnie określić, na ilu i jakich urządzeniach można czytać jego e-booki. Z punktu widzenia czytelnika, legalnego nabywcy, wiązało się to (i wciąż wiąże, gdyż DRM nadal jest stosowany) z koniecznością każdorazowej autoryzacji pliku, a także instalowania dodatkowego oprogramowania. W dobie coraz popularniejszego czytania w chmurze, korzystania z jednej eksiążki na wielu urządzeniach (tablet, smartfon, czytnik), takie ograniczenia znacząco zmniejszały atrakcyjność książek w wersji elektronicznej. Gdyby przyjrzeć się pierwszym z brzegu wątkom na forach lub w serwisach społecznościowych, to widać, jak dużym problemem dla klientów jest traktowanie ich jako potencjalnych złodziei. Mniej więcej od jesieni 2011 roku datować można proces odchodzenia dystrybutorów e-booków od DRM na rzecz zabezpieczeń znakiem wodnym. Technologia ta pozwala …
Wyświetlono 25% materiału - 200 słów. Całość materiału zawiera 803 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się