Piątek, 2 kwietnia 2021
Rozmowa z JURAJEM KOVÁČIKIEM, autorem książki „W kinie panoramicznym”
Bohaterka pierwszego opowiadania twojej książki kupuje „O fotografii” Susan Sontag. Dlaczego „to dobry wybór”? Artur zobaczył kobietę, która mu się spodobała, i spróbował zdobyć jej uwagę żartem. Nie był to najlepszy dowcip – książka o teorii fotografii jako poradnik dla początkującego fotografa – ale, na szczęście dla naszej historii, spełnił swoją rolę. Idąc tropem Sontag – fotografia umożliwia nam przyjrzenie się światu na nowo, podobnie literatura. A jak się pisze o fotografii? Sporo zdjęć opisujesz w książce, widać w wielu miejscach, że prototypem jakiegoś opisu/postaci była fotografia. Czy to nie najtrudniejsza sztuka? Fotografia? Myślę, że dziś jej sytuacja jest trudna. Fotografują wszyscy, przy tym robią to ciągle, nie jest to już jedynie przywilej tych, którzy posiadają sprzęt i opanowali rzemiosło. Jesteśmy zasypywani obrazami, niektóre sieci społecznościowe opierają się na fotografii, a obrazy coraz częściej zastępują słowa. Sens fotografii znany nam z ubiegłego wieku, jako autorska wypowiedź o świecie, o stanie świata, zatracił się w tym wszystkim. Być może także dlatego przestałem być fotografem. No właśnie. Pracowałeś jako fotograf, postanowiłeś jednak pisać książki, a wszystko to w czasie, gdy „każdy może być fotografem”. Twoi bohaterowie są rozczarowani światem, w którym przyszło im żyć. Fotografowie chyba też bywają częściej niż zwykle rozczarowani. Jak to jest z tobą? Rozczarowanie stanem świata, rozczarowanie …
Wyświetlono 25% materiału - 209 słów. Całość materiału zawiera 836 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się