Wtorek, 28 marca 2023
Rozmowa z AGATĄ NAPIÓRSKĄ – autorką książki „Ha-Ga. Obrazki z życia”
Niemal pół wieku po śmierci Ha-Ga jest postacią anonimową. Jej spuścizny czas nie zweryfikował pozytywnie? Na zapominanie o kobietach artystkach składa się wiele czynników. Po pierwsze – historię, również historię sztuki, przez wiele lat pisali głównie mężczyźni, co za tym idzie – dbali o zapewnienie sobie miejsca w zbiorowej pamięci. Na szczęście to się zmienia i od paru lat wyciągamy z niebytu świetne artystki, uczone czy działaczki. Ha-Ga była szalenie popularna w latach czterdziestych i pięćdziesiątych. Jej rysunki cyklicznie ukazywały się w piśmie „Szpilki” – tydzień w tydzień – przez czterdzieści lat. Była to satyra w większości obyczajowa, która świetnie przetrwała próbę czasu – te dowcipy nadal śmieszą, są aktualne po tylu latach. Ha-Ga za życia nie była mistrzynią autopromocji, nie dbała o to, nie zabiegała o zlecenia i popularność. Udzieliła tylko jednego wywiadu. W latach siedemdziesiątych w „Szpilkach” zaczęła się inna era – redaktorem naczelnym został Krzysztof Teodor Toeplitz – zatrudnił wielu młodych rysowników, ich kreska była drapieżna i świeża, a dużej otwartości sprzyjały lata siedemdziesiąte właśnie. Ha-Ga dostawała więc mniej zleceń. Zmarła nagle, nie dożywszy sześćdziesiątych urodzin. Plastyczną drogę życia wskazał Hannie Gosławskiej przyszły mąż? Nie. Większy wpływ wywarł na nią ojciec Eryka – Teodor Lipiński. Lipińscy mieszkali w podwarszawskiej Zielonce przez płot z Gosławskimi. Teodor małą Haneczkę Gosławską traktował jak własną …
Wyświetlono 25% materiału - 204 słów. Całość materiału zawiera 818 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się