Piątek, 9 maja 2014
Andrzej Bobkowski, Listy do Aleksandra Bobkowskiego 1940-1961, oprac. Joanna Podolska. Biblioteka „Więzi”, Warszawa 2013.
CzasopismoKwartalnik Wyspa
Tekst pochodzi z numeru27
Andrzej Bobkowski zapewnił sobie miejsce w polskiej epistolografii listami do matki, Stanisławy Bobkowskiej, oraz korespondencją z Jerzym Giedroyciem. Światło dzienne ujrzały również korespondencje z Tymonem Terleckim, Anielą Mieczysławską i Jarosławem Iwaszkiewiczem. W setną rocznicę urodzin autora Szkiców piórkiem, Biblioteka „Więzi” wydała dziewiętnaście epistoł, adresowanych do stryja diarysty – Aleksandra Bobkowskiego. Obejmują one lata 1940-1961 i, jak zauważa Joanna Podolska, stanowią „klucz do poznania dziejów jego rodziny, głęboko zakorzenionej w historii Polski”. Niektóre jednostki epistolarne zostały wcześniej opublikowane w pismach „Ameryka – Echo”, „Odrze” i „Magazynie Gazety” – dodatku do „Gazety Wyborczej”. Inżynier kolejnictwa Aleksander Bobkowski był bratem ojca Andrzeja, generała brygady, Henryka Bobkowskiego. W II Rzeczypospolitej dosłużył się stopnia pułkownika, piastował stanowisko wiceministra komunikacji, współzałożył i prezesował Polskiemu Związkowi Narciarskiemu. Dzięki jego inicjatywie wybudowano między innymi kolejkę na Kasprowy Wierch, rozbudowano dworce kolejowe w Krynicy, Krakowie i Zakopanem. W 1934 roku zawarł związek małżeński z Heleną Zwisłocką – córką prezydenta RP Ignacego Mościckiego. 17 września 1939 przekroczył granicę i został internowany razem z polskim rządem w Rumunii. Następnie trafił do Szwajcarii. Tam przez krótki okres czasu prowadził sklep spożywczy. Potem pracował jako laborant oraz doradca klubu turystycznego. Mieszkał z małżonką w bardzo skromnym lokum. Zmarł 28 lutego 1966 r. 10 września 1993 prochy Aleksandra i jego żony sprowadzono do Polski. Spoczywa na Powązkach. Pierwszy list w powyższym tomie został wysłany z Francji, gdzie autor Pożegnania prowadził pralnie dla uchodźców. Interesanci nie wiedzieli, że był jedynym pracownikiem zakładu. Zamknął go w 1940 roku na skutek nasilającego się reumatyzmu. Likwidację firmy pralniczej argumentował zawiedzionym klientom chorobą praczki. Kolejne epistoły opisują początki pobytu w Gwatemali oraz zmaganie z nowotworem …
Wyświetlono 25% materiału - 266 słów. Całość materiału zawiera 1066 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się