Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Da Xue – Najwyższa nauka. Zhong Yong – Powszednia praktyka drogi środka

5 kwietnia,17:00 - 18:00

PIW zaprasza na spotkanie poświęcone najnowszej pozycji z serii „Bibliotheca Orientalis”: „Da Xue – Najwyższa nauka. Zhong Yong – Powszednia praktyka drogi środka”.

W spotkaniu udział wezmą tłumaczki: Katarzyna Pejda i Małgorzata Religa. Rozmowę poprowadzi sinolog, tłumacz i literaturoznawca Marcin Jacoby.

5 kwietnia (środa) godz. 19

 Księgarnia PIW-u, ul. Foksal 17, Warszawa

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/OPrD2Zvh

Kiedy w XII wieku neokonfucjanista Zhu Xi skompilował kanon zwany Czteroksięgiem, w jego skład, obok “Analektów” i “Mencjusza” weszły też dwa rozdziały “Zapisów o rytuale”: “Najwyższa nauka, Da Xue”, oraz “Powszednia praktyka drogi środka, Zhong Yong”, spójne w formie wykłady na temat zaprowadzania ładu moralnego na świecie i propagowania wewnętrznego samodoskonalenia. Teksty te się uzupełniały, tworząc opis wczesnokonfucjańskiej moralności i służyły w jej reinterpretacji w duchu neokonfucjańskim – podkreślającym nieco zaniedbywany przez wczesnych konfucjanistów metafizyczny wymiar moralności. Niniejsze tłumaczenie dr Katarzyny Pejdy – pierwsze dostępne na polskim rynku – oferuje czytelnikom nie tylko tekst źródłowy wraz z towarzyszącymi mu komentarzami, wszystko podane w obu wersjach językowych oryginału i przekładu, ale także obszerny wstęp tłumaczki, przybliżający znaczenie i rolę tych tekstów w rozwoju kultury chińskiej.

Szczegóły

Data:
5 kwietnia
Godzina:
17:00 - 18:00