Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Polowanie. Jak się w Polsce niszczy biznes”

21 listopada, 2023,19:00 - 20:00

Redakcja „Wprost” oraz Faktyczny Dom Kultury zapraszają na wieczór autorski z Heleną Kowalik i Szymonem Krawcem, autorami książki „Polowanie. Jak się w Polsce niszczy biznes”.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 21 listopada o godz. 19 w Faktycznym Domu Kultury przy ul. Gałczyńskiego 12 w Warszawie.

Od wydawcy: Co się dzieje z człowiekiem, który w parę godzin spada ze szczytu na samo dno. Który jedną decyzją urzędnika traci firmę wartą miliony. Któremu jeszcze wczoraj kłaniali się na ulicy, dzisiaj musi wyprowadzać się z rodzinnego miasta, bo nazywają go tam złodziejem. Jednego doprowadzono do bankructwa, bo nie chciał dać łapówki. Z drugiego służby chciały zrobić w areszcie pedofila. Kolejny chciał rzucić się pod pociąg. Kiedy po latach procesu usłyszał wyrok uniewinniający, dostał zawału serca.

Polscy przedsiębiorcy i menadżerowie, których biznes i kariery zostały zniszczone przez aparat państwa. Z piętnem przestępców trafili do aresztów, a następnie na ławę oskarżonych. Chociaż wielu z nich ostatecznie udowodniło swoją niewinność, to za błędy państwa zapłacili zszarganą reputacją, bankructwem, próbami samobójczymi. O powrocie do robienia biznesu w Polsce prawie nikt z nich już nie myśli.

Po widowiskowym zatrzymaniu, postawieniu zarzutów i obszernej relacji w telewizji, rzadko kto tłumaczy Polakom, że nie znaleziono żadnych dowodów, że ktoś trafił do aresztu bez podstaw i siedzi w nim bezprawnie. Nie tłumaczy się już, że osobisty dramat właściciela firmy ciągnie za sobą tysiące mniejszych dramatów: pracowników, klientów, inwestorów.

Przekaz o kolejnym zatrzymanym biznesmenie idzie w świat i przenosi się na najmniejszych przedsiębiorców. No bo jeżeli widzą w telewizji, że służby zakuwają w kajdanki najbogatszych z pierwszych stron gazet, to tym bardziej mogą zapukać do małych i średnich firm i pod byle pretekstem zniszczyć dorobek ich życia.

Od autorów: Dlaczego napisaliśmy tę książkę? Przede wszystkim ze sprzeciwu wobec systemowego niszczenia kolejnych ludzi biznesu w Polsce. Nieważne, kto rządzi: PiS, PO, centrum, lewica czy prawica. Problem bezprawnych zatrzymań, niesłusznych aresztów i wymuszania „haków” trwa od dziesięcioleci. Za przyzwoleniem kolejnych urzędników, prokuratorów, sędziów, ministrów, premierów i prezydentów. Niszczenie jest systemowe –odbywa się zarówno w Polsce powiatowej – wśród małych społeczności uwikłanych w lokalne układy – jak i na szczeblu centralnym, gdzie wydawane są polityczne zlecenia na duże zatrzymania. To problem ponad wszelkimi podziałami.

Helena Kowalik, reporterka z ponad 50-letnim doświadczeniem. Autorka 17 książek. Zdobywczyni I Nagrody im. Ksawerego Pruszyńskiego za osiągnięcia reporterskie i III Nagrody im. B. Prusa za całokształt pracy w dziennikarstwie. Zdobyła również Nagrodę Honorową Krajowego Klubu Reportażu za 2016 rok. Jest laureatką nagrody „Inspiracje roku” w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów Melchiory 2010 i wielu konkursów reporterskich oraz współautorką w kilkunastu antologiach literatury faktu.

Szymon Krawiec, dziennikarz, redaktor zarządzający „Wprost”, wieloletni kierownik działu „Biznes” w tygodniku. Główny autor listy 100 Najbogatszych Polaków „Wprost”. Rozmawiał z najbogatszymi ludźmi w Polsce: Kulczykiem, Solorzem, Sołowowem, Gudzowatym. Pierwszy zdemaskował biznes znachora Jerzego Zięby, nielegalny handel alkoholem w Sejmie, działalność hurtowni komorniczych czy próbę wejścia rosyjskiego banku MBI do Polski.

 

Szczegóły

Data:
21 listopada, 2023
Godzina:
19:00 - 20:00

Miejsce wydarzenia

Faktyczny Dom Kultury
Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego 12
Warszawa, Poland
+ Google Map