Wtorek, 12 listopada 2019
Nominacje
Jury nagrody spośród 61 zgłoszonych książek wybrało 10 tytułów nominowanych do Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego...
Wtorek, 12 listopada 2019
Zwycięstwo Marka A. Cichockiego
Marek Aleksander Cichocki odebrał 10 listopada Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza za książkę „Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii” - zbiór sześciu esejów o ideowych korzeniach polskiej wspólnoty, jej sensie i miejscu w Europie...
środa, 6 listopada 2019
Książka Piotra Zychowicza „Wołyń zdradzony, czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA” (Rebis) została wycofana z konkursu na Książkę Historyczną Roku w trakcie jego trwania. Decyzję tę podjęli organizatorzy: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. i Narodowe Centrum Kultury powołując się na §7 pkt. 3 regulaminu Konkursu. Punkt ten w ogólny sposób mówi o tym, że „organizatorzy mogą […]
środa, 16 października 2019
Pomieszanie z poplątaniem, czyli lato w grudniu
Świetna wiadomość dla fanów Marcina Szczygielskiego, Majki i ciabci! W księgarniach jest już piąty tom bestsellerowej, obsypanej nagrodami sagi fantasy, która ukazuje się nakładem Bajki od 2013 roku. Autor już zapowiada kolejne części serii, a tymczasem…
Poniedziałek, 14 października 2019
„Przez Morze Czerwone. Rzeczpospolita Polska na uchodźstwie 1945–1990”
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na prezentację publikacji Tomasza Łabuszewskiego, Anny Obrębskiej i Małgorzaty Ptasińskiej „Przez Morze Czerwone. Rzeczpospolita Polska na uchodźstwie 1945–1990”. Spotkanie odbędzie się dzisiaj czyli w poniedziałek 14 października o godz. 17.30 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie...
środa, 2 października 2019
Zaproszenie do Krakowa
Wydawnictwo Universitas zaprasza na spotkanie zatytułowane „Pogromy w cieniu niepodległości” wokół książki Grzegorza Gaudena „Lwów – kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918”, jakie odbędzie się w piątek 11 października o godz. 17. w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Krupniczej 33 w Krakowie...
Czwartek, 26 września 2019
Wanda Modlibowska, pilotka, uczestniczka kampanii wrześniowej i Powstania Warszawskiego, więźniarka polityczna. Bohaterka monografii pt. „Szybowniczka” pióra Magdaleny Filipowskiej. Rekomendowanej w Muzeum Wojska Polskiego, a opublikowanej w bibliofilskim nakładzie 224 – numerowanych! – egzemplarzy. Warto zatem przybliżyć czytelnikom niepospolitą postać pionierki naszego lotnictwa. Jej przodkowie po mieczu pochodzili z Polesia. Zaangażowani w powstanie listopadowe, po jego […]
Czwartek, 26 września 2019
Rozmowa z Rogerem Moorhouse'em, brytyjskim historykiem i pisarzem
– Czemu 1 września 1939 roku nie kojarzy się powszechnie w świecie z wybuchem II wojny światowej? – Anglojęzyczna narracja II wojny akcentuje przede wszystkim front zachodni. O zmaganiach na wschodzie Europy mówi się i pisze znacznie mniej nawet niż o walkach w Afryce, czy na Dalekim Wschodzie. Na szczęście powoli się to zmienia – […]
Czwartek, 26 września 2019
Rozmowa z Krzysztofem Potaczałą, autorem książki „Zostały tylko kamienie”
– Akcja „Wisła” była konieczna, aby w Bieszczadach zapanował spokój? – To pytanie zadają sobie historycy i publicyści od wielu lat. Niektórzy twierdzą, że bez jej przeprowadzenia na południowo-wschodnich rubieżach Polski jeszcze długo lałaby się słowiańska krew; inni – że z UPA można się było szybko rozprawić, ale nie wypędzać całej ludności ukraińskiej i mieszanej […]
Czwartek, 26 września 2019
Rozmowa z Marcinem Zaborskim, autorem książki „Lato ’39. Jeszcze żyjemy”
– Lato roku 1939 przypominało w Polsce bal na Titanicu? – Tańce? A jakże! W warszawskich parkach, na placach i skwerach grały orkiestry. A ludzie tańczyli, mimo że dzień po dniu na europejskim niebie gęstniały czarne chmury. Gazety podpowiadały, jak gromadzić zapasy na wypadek wojny i zachęcały do kupowania masek przeciwgazowych albo do ich samodzielnego […]