"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"

nr 10/2011
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady.
Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".
Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz,
Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze

Piątek, 4 listopada 2011
Ranking drukarń 2011
Najlepszą w Polsce drukarnią dziełową został po raz kolejny poznański Abedik, który od lat był w czołówce rankingowej. Na drugim miejscu uplasowały się Olsztyńskie Zakłady Graficzne OZGraf, które w ubiegłym roku zajęły piąte miejsce, a były zwycięzcami naszego rankingu w 2006 roku i trzy razy zajmowały drugie miejsce. Trzecie miejsce należy do Opolgrafu. Od 2006 opolska drukarnia była zawsze w pierwszej trójce.
Czwartek, 27 października 2011
Między wierszami
Jajecznica z kurkami, parówki z musztardą, franfurterki z keczupem, paleta serów, półmisek wędlin z pasztetem na czele, twarożek ze szczypiorkiem, dżem wiśniowy, salaterka egzotycznych owoców, szarlotka, kawa, herbata, soki… powyższy jadłospis towarzyszył – nie śmiem rzec: wystąpił w roli wiodącej – podczas śniadania prasowego poświęconego albumowi fotograficznemu Zdzisława Beksińskiego „Foto Beksiński”.
Czwartek, 27 października 2011
Henryk Grynberg
W pańskim „Pamiętniku” ze zdumieniem przeczytałem opinię o Gustawie Herlingu- Grudzińskim, z którego zrobił pan klasycznego Żyda-antysemitę. Ja z niego nie zrobiłem Żyda-antysemity, on nim był, co widać wyraźnie w „Innym świecie”, który w wolnej Polsce jest obowiązkową lekturą szkolną, wydawaną w setkach tysięcy egzemplarzy. Wszyscy Żydzi są tam skarykaturowani, odczłowieczeni i wstrętni. Jest to proza bardzo udana artystycznie, ale antysemicka i fałszywa, bo autor udaje, że nie jest Żydem. Wolałbym, żeby „odkryli” to krytycy, …
Czwartek, 27 października 2011
Autorski przegląd książek dla dzieci
Wygląd przesyłki zdradzał, że to jest książka. Lubię rozpakowywać takie paczuszki, wtedy w mojej głowie prześcigają się myśli; jaka to jest książka? Kto będzie bohaterem? Rozdzieram papier i już po chwili wszystko wiem: Tytuł „Pipi, różowy Małpiszonek” Carlo Collodi, ilustracje Maciej Orlicki, wydawnictwo Coursiva – zaraz, zaraz Pipi kojarzy mi się z rezolutną dziewczynką, bohaterką książek Astrid Lindgren, ale ta Pipi to nie dziewczynka, tylko małpiszonek, do tego różowy.
Poniedziałek, 24 października 2011
Tadeusz Różewicz – dziewięćdziesięciolatek
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1

"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
„W Polsce międzywojennej – czytamy w »Chłopkach. Opowieści o naszych babkach« Joanny Kuciel-Frydryszak – 64 procent gospodarstw na wsi uznawano za niewystarczające, a 40 procent wiejskich kobiet za zbędne”. Co robi więc wiejska dziewczyna? „Jako …
2

"Kukułcze jajo"
Szwedzi mają Camillę Läckberg, której już jedenasty tom kryminałów dziejących się w Fjällbace – „Kukułcze jajo” trafił właśnie na wysokie miejsce naszego rankingu. Trupów całe mnóstwo, do tego tematyka LGBT, jak powszechnie wiadomo, kluczowa dla …
3

"Holly"
„Holly” Stephena Kinga – przyznaję – nie dokończyłem i to nie dlatego, że tomiszcze jest opasłe. Politykowania wystarcza mi tego, co w domu i za oknem, propagandy covidowej w amerykańskim wydaniu nie potrzebuję do niczego, …