"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 11/2010
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy nowe tytuły, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Wydanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego





W Numerze
Piątek, 26 listopada 2010
Mario Vargas Llosa, laureat Literackiej Nagrody Nobla 2010
Hiszpański pisarz Juan Benet, powiedział kiedyś, że powieść latynoamerykańska jest odrębnym gatunkiem literackim. To oczywiście żart, ale czy pan przyznaje się do uprawiania takiego właśnie gatunku?Nieświadomie. Sądzę, że kiedy autor zaczyna pisać książkę, przede wszystkim chce opowiedzieć jakąś historię, ale i myśli też o technice, formie, strukturze utworu, poszukuje odpowiednich środków w zależności od tego, co pragnie opowiedzieć. Z tym, że nigdy nie napisałem powieści dokładnie wcześniej przemyślanej, nie zrealizowałem ściśle określonego zamiaru. W czasie …
Piątek, 26 listopada 2010
Publikacje fachowe
Segment literatury fachowej niezmiennie od lat notuje stałe wzrosty, ominął go nawet kryzys gospodarczy 2009 roku. Analizując poprzedni rok, widzimy że przychody wydawców w tej grupie tematycznej wzrosły o ponad 8 proc., tj. 75 mln zł. Łącznie wartość sprzedaży publikacji fachowych i naukowych w 2009 roku wyniosła 940 mln zł. Rosły także inne wskaźniki obrazujące siłę wydawnictw fachowych. Łączny nakład publikacji wyniósł 15,8 mln egz., ukazało się 5460 tytułów (wzrost o blisko 10 proc.), dla …
Piątek, 26 listopada 2010
Przegląd książek historycznych
Ubiegłoroczne przeniesienie Targów Książki Historycznej do imponujących i eleganckich Arkad Kubickiego na warszawskim Zamku Królewskim przydało im szczególnego blasku, a także prestiżu. W tym roku targi będą trwały od 25 do 28 listopada, a będzie to ich już dziewiętnasta edycja. Nie chcemy zapeszać, ale z pewnością możemy ekipie organizacyjnej z wydawnictwa Bellona występującej pod firmą Porozumienia Wydawców Książki Historycznej szczerze pogratulować wszystkich dotychczasowych osiemnastu edycji i życzyć sukcesu nie tylko w tym roku, ale też …
Piątek, 26 listopada 2010
Co czytają inni
O Philipie Larkinie pisałem w tej rubryce już bodaj trzy razy. Tak wybitny twórca? Bez wątpienia, choć nie omawiałem jego poezji – był postacią, która w XXwiecznej literaturze brytyjskiej swoje miejsce zdobyła również dzięki bogatej korespondencji prowadzonej z całym gronem twórców z jego pokolenia. Kolejne wybory (albo zbiory) tej korespondencji pojawiają się w księgarniach od dekady, nieodmiennie przyciągając uwagę czytelników i recenzentów. O ile łatwo zrozumieć tych drugich – Larkin, świetny stylista, poprzez swe epistoły …
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Berdo"
Remigiusz Mróz
W powieści „Berdo” Remigiusz Mróz wysyła swojego komisarza Forsta w Bieszczady. Dobrze, że tam, a nie w Tatry, które mogły się już czytelnikom Mroza opatrzyć. A po co jeździć w Bieszczady? Już ze sześćdziesiąt lat …
2
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
W „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, traktujących o Polsce międzywojennej, czytamy: „Gdy poznajemy córkę gospodarza z sześciorgiem dzieci i trzema morgami, to już wiemy: cierpią głód. Ich gospodarstwo nazywane jest przez specjalistów od …
3
"Glukozowa rewolucja"
Jessie Inchauspe
 „Glukozowa rewolucja” Jessie Inchauspé, czyli pijcie ocet. Ale w miarę.