"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 2/2013
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI". Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz, Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze
Wtorek, 5 marca 2013
Literatura fantastyczna nie jest oddzielnym gatunkiem. Stanowi raczej swoisty pień drzewa, z którego wyrastają coraz to mniejsze, drobniejsze, odmienne pędy. Bo jak inaczej określić fenomen fantastyki?
O kreślenie „fantastyka” mieści w sobie głównie science-fiction (historie, których akcja dzieje się zazwyczaj w dalekiej przyszłości), fantasy (fabuły osadzone w alternatywnej przeszłości lub wykreowanych światach) i horror (czyli literatura szeroko pojętej grozy). Nie wolno oczywiście zapominać o weird-fiction, steampunku, cyberpunku, czy urban fantasy. Głowa może rozboleć dopiero w chwili, kiedy uświadomimy sobie jeszcze jedną, bardzo ważną, cechę fantastyki – uwielbia ewoluować i być kupażowana, tworząc bardzo interesujące światy. Bo jak inaczej określić dzieła E.A. …
Wtorek, 5 marca 2013
Rozmowa z Markiem Żebrowskim, autorem książki „Jerzy Giedroyć. Życie przed ‘Kulturą’”
– Jerzy Giedroyc za młodu wiódł mało higieniczny tryb życia, palił nałogowo od 11 roku życia, co uniemożliwiło mu zrobienie kariery w harcerstwie, eksperymentował z opium i kokainą, co skutkowało bezsennością, inicjację alkoholową rozpoczął od likieru różanego, choć potem gustował w „złotej wodzie”, posmakował też pojedynku... – Z tymi narkotykami to – przynajmniej według jego młodszego brata, Henryka – rzecz niepewna. Ale rzeczywiście, zwłaszcza w okresie szkoły i studiów, prowadził bardzo bujne życie towarzyskie. Niewątpliwie dobrze …
Wtorek, 5 marca 2013
Co czytają inni
Dwa tygodnie temu (piszę 28 stycznia) zmarła Katie Stewart. Wątpię, by czytelnikom „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” cokolwiek mówiło jej nazwisko – była brytyjską dziennikarką, przede wszystkim autorką książek kulinarnych. Różnych, i dla dzieci, i dla rodziców. Zasłynęła dwiema: „The Times Cookery Book” z 1972 roku i wydaną dekadę później „Katie Stewart’s Complete Cookbook”. Wspominam ją z kilku powodów: uczyłem się gotować na jej przepisach, które publikowała regularnie właśnie w „Timesie” i potem w „Guardianie”. Była autorką …
Wtorek, 5 marca 2013
Między wierszami
Poniedziałki od dawien dawna bywały w Polsce dniami odpoczynku dla aktorów. Za komuny spektakle wystawiał wtedy jedynie Teatr Telewizji, nierzadko transmitując przedstawienia na ekran bezpośrednio ze studia przy Placu Powstańców Warszawy. W IV RP, gdy i Melpomenę dopadła żądza pieniądza, zwyczaj ten zdaje się powoli zanikać. Niemniej sceny finansowane z kasy miasta czy państwa jeszcze go kultywują. Toteż w mroźny poniedziałkowy wieczór na wolnej w tym terminie Scenie Malarnia Teatru Studio zagościła książka. 
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Rodzina Monet. Tom 3. Perełka. Część 2"
Weronika Marczak
W drugiej części „Perełki”, trzeciego tomu „Rodziny Monet” Weroniki Marczak, rodzinną idyllę wśród  milionerów zakłóca bohaterce tajemniczy telefon zwiastujący, najdelikatniej mówiąc, kłopoty, ale wtedy  właśnie przekonuje się, jak wiele znaczą dla niej bracia, którzy – …
2
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"
Joanna Kuciel-Frydryszak
Joanna Kuciel-Frydryszak w „Chłopkach. Opowieści o naszych babkach” cytuje następujące zalecenie lekarskie sprzed wojny: „Ludność wiejska powinna się oduczyć sypiania po kilkoro w jednym łóżku, sypiania w  ubraniu, rzadkiego zmieniania bielizny na sobie i w …
3
"Rodzina Monet. Tom 1. Skarb"
Weronika Marczak
„Rodzina Monet. Tom 1. Skarb” Weroniki Marczak rozpoczyna historię piętnastoletniej Hailie, która od miesięcy króluje na naszej liście. Punkt wyjścia jest następujący: bohaterka traci w wypadku samochodowym  mamę i babcię i trafia pod opiekę, nieznanych …