BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 259
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki). Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Poniedziałek, 2 listopada 2009
Za kilka dni 13. Targi Książki w Krakowie
– Firmę założono 13. dnia miesiąca, a jej pierwszy zespół liczył 13 osób, dlatego „13” jest dla nas poniekąd liczbą szczęśliwą – mówi Katarzyna Popieluch-Kmiecik, komisarz Targów Książki w Krakowie. I to tyle, jeśli chodzi o kwestie związane z numerem tegorocznej edycji. Powinno być zatem dobrze, zwłaszcza że o frekwencję organizatorzy martwić się nie muszą – w ubiegłym roku targi odwiedziło 24 tys. osób, o 20 proc. więcej niż w 2007. Jak zawsze wydawcy przygotowali …
Poniedziałek, 2 listopada 2009
Rozwiązania dla rynku książki
Identycznie jak ten tekst zatytułowaliśmy spotkanie, jakie nasza redakcja zorganizuje pierwszego dnia Targów Książki w Krakowie (zaproszeń na nie w numerze kilka). Znamienne, że w tym samym momencie nie jedyni wpadliśmy na pomysł niskiego pochylenia się nad aktualnymi problemami branży wydawniczej – podczas tej samej imprezy na rozmowę wokół ustawy o książce zaprosiło Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, a na panel „Problemy księgarstwa i propozycje ich rozwiązania” bratnia Izba Księgarstwa Polskiego. Bliska nam z kolei redakcja „Wiadomości …
Poniedziałek, 2 listopada 2009
Rozmowa z Tomaszem Ostrowskim – prezesem wydawnictwa Bezdroża
Bezdroża przygotowały na ten rok szeroką ofertę przewodników. To nieco zaskakujące, gdyż nie dość, że branża turystyczna pogrążona jest w recesji, biura podróży mają problemy ze sprzedażą wycieczek, to jeszcze na ogólnoświatowy kryzys nałożyły się problemy Empiku i zmniejszenie zamówień na nowości w szczycie sezonu turystycznego. Wasi konkurenci raczej ograniczyli liczbę nowych tytułów, a was kryzys zdaje się nie dotyczyć. Jak to jest? Wzrost oferty był zaplanowany, a jest wynikiem inwestycji w Bezdroża, jakiej dokonała …
Poniedziałek, 2 listopada 2009
Raport „E-commerce 2009” – cz. 1
We wrześniu Internet Standard opublikował raport zatytułowany „E-commerce 2009”. Znalazły się w nim m.in. oszacowanie wartości rynku, profil klienta, systemy płatności, trendy i perspektywy handlu elektronicznego oraz ranking sklepów. Poniżej omawiamy fragmenty opracowania, które mogą się okazać przydatne dla Czytelników związanych z sektorem książkowym.Według danych Stowarzyszenia Marketingu Bezpośredniego, na które powołuje się Internet Standard, w 2008 roku łączne obroty e-commerce w Polsce (realizowane zarówno na platformie B2C, jak i C2C – czyli w obydwu wypadkach …
Poniedziałek, 2 listopada 2009
Rozmowa z Ewą Świerżewską – redaktor naczelną serwisu Qlturka.pl
6 grudnia ubiegłego roku wystartował serwis Qlturka.pl, którego jesteś właścicielką i redaktor naczelną. Da się z tego wyżyć? Na obecnym etapie trudno o jasną odpowiedź. Serwis finansuję bowiem z własnych środków. 85 proc. kosztów kwalifikowanych zrefunduje mi jednak – mam nadzieję – dotacja unijna. „Masz nadzieję”? No, tak. Nie widziałam jeszcze ani centa z Unii Europejskiej! 15 września 2008 roku złożyłam do Regionalnej Instytucji Finansującej projekt serwisu, który po niecałych trzech miesiącach działał w Sieci. …
Poniedziałek, 2 listopada 2009
Kongres IFRRO w Oslo
Znaczenie kongresów IFRRO (International Federation of Reproduction Rights Organisations) rośnie z roku na rok. IFRRO skupia obecnie 117 organizacji zbiorowego zarządzania (OZZ) działających w sferze słowa drukowanego, w tym stowarzyszeń twórców i wydawców, z 56 krajów świata. Co ważne, IFRRO jest dzisiaj najważniejszym partnerem w stanowieniu przyszłych rozwiązań prawnych dla Komisji Unii Europejskiej w sferze reprografii. Nasz kraj reprezentują dwie organizacje: Kopipol i Polska Książka; obie uczestniczyły w dorocznym walnym zjeździe, który od 20 do …
Poniedziałek, 2 listopada 2009
Felieton
Ten sam rytuał powtarza się bez zmian. Opisy kolejnych edycji Targów Książki we Frankfurcie też się nie zmieniają. W odpowiednim miejscu należy jedynie wpisać parę oficjalnych danych statystycznych, zacytować kilka zdań z przemówień na otwarcie, podkreślić rosnącą rolę digitalizacji książkowej branży, dołączyć refleksję natury osobistej w rodzaju: „Ach, jakie to duże targi! I najstarsze na świecie… I Frankfurt w tych dniach stał się po raz kolejny światową stolicą książki… A Londyn tuż, tuż…” i… mamy …