BIBLIOTEKA ANALIZ
nr 413
Dwutygodnik "Biblioteka Analiz" to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku, ukazuje się w objętości 16-24 str. W każdym numerze "Biblioteki Analiz" zamieszczane są informacje o wydarzeniach w branży, obszerne wywiady z jej czołowymi przedstawicielami, analizy poszczególnych sektorów rynku, szczegółowe prezentacje firm wydawniczych i dystrybucyjnych. Redakcja wyróżnia wydawnictwa dyplomem WYDAWCY ROKU (laureatem za 2016 rok zostało Wydawnictwo Świat Książki).  Dwutygodniowy cykl wydawniczy gwarantuje szybką reakcję na dynamiczne procesy zachodzące w branży wydawniczej. "Biblioteka Analiz" rozprowadzana jest wyłącznie w prenumeracie realizowanej przez wydawcę lub firmy kolporterskie (Ruch, Garmond, Kolporter).
W Numerze
Czwartek, 3 grudnia 2015
Kompleksowe usługi edytorskieMarzenę
Wydawcy, dążąc do obniżenia kosztów produkcji swoich publikacji, coraz częściej stosują system outsourcingu, czyli przekazywania podmiotom zewnętrznym części swoich zadań. W tym celu korzystają z pomocy firm packagerskich.
Czwartek, 3 grudnia 2015
Nadmorski Plener Czytelnicy
Po raz czwarty Murator Expo, spółka Targi Książki oraz miasto Gdynia zaprosili wydawców na spotkanie z czytelnikami nad morzem. Zaproszenie przyjęło 60 firm wydawniczych i dystrybucyjnych, które wystąpiły w 49 stoiskach, a wśród nich Agora, Akapit Press, Bellona, Dom Wydawniczy Rebis, Dwie Siostry, Literatura, Media Rodzina, Muza, Sonia Draga, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Salezjańskie, Zakamarki oraz Zysk i S-ka.
Czwartek, 26 listopada 2015
Podręczniki i zaopatrzenie bibliotek
Zgodnie z oczekiwaniami branży ministerstwo edukacji stało się, na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy, jednym z głównych rozgrywających rynku publikacji szkolnych. Przede wszystkim poprzez zmianę prawnych zasad dopuszczania i obrotu podręcznikami w obszarze nauczania ogólnego (szkoła, podstawowa, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne), co w zasadniczy sposób wpłynęło na zmianę modelu handlowego wydawców tego segmentu i bardzo wyraźnie odbiło się na przychodach sektora detalicznego, zwłaszcza poprzez znaczący spadek obrotu księgarń niezależnych. Obecnie w znaczący sposób to właśnie MEN określa …
Czwartek, 26 listopada 2015
Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha odzyskała przed laty działki w Poznaniu, znacjonalizowane uprzednio z naruszeniem prawa. Przechodzi przez nie trasa tramwajowa do dzielnicy Franowo, ułożona w latach 70-tych ubiegłego wieku. Poinformowała o tym "Gazeta Wyborcza" z 22 lipca. Czytamy dalej, że obecnie wydawnictwo domaga się "od miasta ok. 20 mln zł za bezumowne korzystania z gruntów".
Czwartek, 26 listopada 2015
Przez cały lipiec na antenie TVP Kultura Justyna Sobolewska i Wojciech Bonowicz rozmawiają z polskimi poetami. Każdy z odcinków to dwudziestopięciominutowa rozmowa podzielona na trzy części. W pierwszej debiut autora zestawiany jest z ostatnią książką. W drugiej mowa jest o literackiej aktywności twórcy poza pisaniem poezji. W trzeciej konwersacja skupia się na jednym wierszu.
Czwartek, 26 listopada 2015
SAiW Copyright Polska, organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi wydawców, przygotowuje wypłatę wynagrodzeń z opłat reprograficznych zainkasowanych w roku 2014 dla wydawców, w których opiera się m.in. na danych dotyczących działalności wydawniczej za lata 2012 i 2013. O ile w poprzednich latach dane o działalności wydawniczej zestawiane przez Bibliotekę Narodową były wystarczające, o tyle w tym roku dane dotyczące liczby nakładów za rok 2013 są niekompletne, co znacząco utrudnia dokonanie w pełni efektywnego i sprawiedliwego dla …
Czwartek, 26 listopada 2015
Magazyn "Forbes" opublikował ranking najlepiej zarabiających pisarzy w minionym roku. Na szczycie listy znaleźli się James Patterson, John Green i Veronica Roth. "Forbes", przy tworzeniu rankingu, bierze pod uwagę sprzedaż książek drukowanych, e-booków, audiobooków, do tego zyski pochodzące z praw do filmów i seriali telewizyjnych. Zestawienie dotyczy okresu od czerwca 2014 do czerwca 2015 roku.
Czwartek, 26 listopada 2015
W ostatnich miesiącach na łamach Biblioteki Analiz często pojawiał się temat zamieszania wokół Państwowego Instytutu Wydawniczego. Na pytanie o plany wobec Państwowego Instytutu Wydawniczego, jakie kierowaliśmy w tym miejscu do dwóch ministrów i nowego likwidatora wydawnictwa usłyszeliśmy odpowiedź od pani prof. Małgorzaty Omilanowskiej, minister kultury i dziedzictwa narodowego, która w poniedziałek 20 lipca była gościem red. Janiny Paradowskiej w porannym programie Radia TOK FM.
Czwartek, 26 listopada 2015
TVP Kultura ogłosiło kolejną edycję literackiego plebiscytu, w ramach którego zostanie wyłoniona "Najgorętsza książka lata". Tytuł otrzyma pozycja, która zdobędzie najwięcej głosów widzów. Każdy czytelnik może zagłosować tylko na jedną spośród dziesięciu książek wybranych przez organizatora:
Czwartek, 26 listopada 2015
Pod koniec lipca opublikowano oficjalny regulamin Nagrody Literackiej Miasta Krakowa. Fundatorem nagrody jest Gmina Miejska Kraków, a pełna nazwa nagrody brzmi: "Nagroda im. J. Conrada Korzeniowskiego". Partnerami strategicznymi wyróżnienia są: Instytut Książki, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.