"MAGAZYN LITERACKI KSIĄŻKI"
nr 5/2011
Pismo istnieje na rynku od 1992 roku, wcześniej funkcjonowało pod tytułem "Magazyn Literacki". Dziś "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" to profesjonalny miesięcznik poświęcony rynkowi wydawniczemu i księgarskiemu, skierowany do wszystkich miłośników książek, księgarzy, bibliotekarzy, wydawców i dystrybutorów książek. Co miesiąc "Magazyn" odnotowuje najistotniejsze wydarzenia branżowe, jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych. W każdym numerze recenzujemy ok. 100 nowych tytułów, prezentujemy listę bestsellerów. Dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się publikowane na łamach miesięcznika wywiady. Od 2004 roku nasza redakcja przyznaje Nagrody "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI". Stale współpracują: Małgorzata Janina Berwid, Anna Czarnowska-Łabędzka, Janusz Drzewucki, Tomasz Gardziński, Łukasz Gołębiewski, Jarosław Górski, Joanna Habiera, Piotr Kitrasiewicz, Bogdan Klukowski, Tadeusz Lewandowski, Marek Ławrynowicz, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Orlikowska, Urszula Pawlik, Bożena Rytel, Grzegorz Sowula, Paweł Waszczyk, Michał Zając, Tomasz Zapert
W Numerze
Poniedziałek, 16 maja 2011
Rynek e-booków w polsce i nie tylko
Na świecie jest ich kilka milionów, w Polsce — kilka tysięcy, chociaż lokalizacja nie ma dla nich większego znaczenia, bo w ułamku sekundy przemierzają tysiące kilometrów. Nic nie ważą, nie można ich wziąć do ręki. Nie mają kształtu, tylko zależnie od sytuacji przybierają różne formy. E-booki, czyli książki nie-książki. Podobno ich historia zaczęła się 40 lat temu, kiedy Amerykanin Michael S. Hart otrzymał konto na komputerze Uniwersytetu w Illinois z imponującym limitem czasu o wartości …
Poniedziałek, 16 maja 2011
Kerstin Gier
Po sukcesach twoich powieści kobiecych, z których każda przez długie miesiące, a nawet lata, jak to jest w przypadku „Z deszczu pod rynnę”, gościła na listach bestsellerów, wzięłaś się za napisanie powieści dla młodzieży. Co było większym wyzwaniem? Zdecydowanie powieść dla młodzieży. Na początku wszystko wydawało się takie proste. Sądziłam, że wystarczyło popuścić wodze fantazji, stworzyć parę zakochanych nastolatków, dołożyć serdeczną przyjaciółkę oraz przystojnego nauczyciela, umieścić akcję w Londynie, całość okrasić paroma tytułami arystokratycznymi, dodać …
Poniedziałek, 16 maja 2011
Co czytają inni
Książka „I killed Scheherezade” nosi wiele wyjaśniający podtytuł „Confessions of an angry Arab woman”. Urodzona i mieszkająca w Libanie Haddad jest dziennikarką (prowadzi dział kultury w jednej z gazet), nagradzaną poetką (stąd styl książki) i zagorzałą feministką (do czego się nie przyznaje). Nie wątpię, że sama jej twórczość wystarcza, by Haddad była znana – nagród nie przyznaje się ot, tak sobie, chyba że dzieła są „po linii i na bazie”, jak się kiedyś mawiało. Ale …
Poniedziałek, 16 maja 2011
Autorski przegląd książek dla dzieci
W tym miesiącu przegląd będzie bajkowy, będzie w nim też trochę horroru i trochę refleksji i zadumy na wyborem drogi w życiu. Bardzo lubię autorskie spotkania z dziećmi, szybko nawiązujemy kontakt i uciekamy w świat marzeń, tak odległy dla niektórych dorosłych. Ale grupa, z którą miałam spotkanie, była urocza! Mała dziewczynka podeszła do mnie i powiedziała: – A, wiesz, ja też jestem pisarką, napisałam bajkę o Królowej Muniów.
Bestsellery Magazynu Literackiego KSIĄŻKI
1
"Kicia Kocia i Nunuś. Jaka piękna zima!"
Anita Głowińska
Książeczka „Kicia Kocia i Nunuś. Jaka piękna zima!” Anity Głowińskiej pokazuje, jak piękna jest ta pora roku na wsi i w mieście, w lesie i parku – wszędzie. A jak wygląda za oknem? To już …
2
"„Kicia Kocia i Nunuś. Czekamy na święta!”"
Anita Głowińska
„Kicia Kocia i Nunuś. Czekamy na święta!” Anity Głowińskiej to w istocie jeszcze jeden kalendarz adwentowy. Fajniejszy niż inne, choć może mniej smaczny.
3
"It Starts with Us"
Colleen Hoover
Lektura „It Starts with Us” Colleen Hoover wskazuje na wyraźną potrzebę znalezienia nowego określenia dla literatury młodzieżowej. Wszelkie odniesienia do dawnych powieści nie mają najmniejszego sensu.