WIADOMOŚCI KSIĘGARSKIE
nr 68
"Wiadomości Księgarskie" to czasopismo adresowane do księgarzy. Zawiera informacje z życia branży księgarskiej i szeroko pojętego rynku książki. Prezentuje wydarzenia i sprawy ważne z punktu widzenia środowiska księgarskiego oraz wypowiedzi najważniejszych przedstawicieli polskiego rynku książki.  Oprócz aktualności, publicystyki i artykułów o charakterze poradnikowym pismo podnosi kwestie kształcenia księgarskiego oraz publikuje wspomnienia i teksty z historii polskiego księgarstwa. To jedyne na polskim rynku pismo dla księgarzy.  Po raz pierwszy "Wiadomości Księgarskie" ukazały się w 1993 roku i przez 11 lat były biuletynem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich. Od 2004 roku wydawcą czasopisma jest Biblioteka Analiz Sp. z o.o.  Czasopismo obecnie ukazuje się jako rocznik (wcześniej było kwartalnikiem), w formie zeszytów o formacie A5, objętości ok. 90 stron, z kolorowymi okładkami i czarno-białym środkiem. Redaktorem naczelnym jest Andrzej Skrzypczak.
W Numerze
Wtorek, 20 września 2011
Rozmowa z Robertem Witonem, współwłaścicielem hurtowni podręczników Wikr oraz z Mariuszem Oczkowskim, jej dyrektorem handlowym.
Czy z panów punktu widzenia najbliższy sezon podręcznikowy będzie się jakoś różnił od poprzednich? Czy obciążenie podręczników stawką VAT wpłynie na cenę dla klienta i na ogólny poziom sprzedaży? Mariusz Oczkowski: Oczywiście, jeśli podręczniki drożeją z tego powodu o 5 proc., a przecież należy tu jeszcze dodać coroczną podwyżkę praktycznie u wszystkich wydawnictw wynikającą ze wzrostu kosztów produkcji, to łącznie podręczniki będą droższe o co najmniej 10 proc. i będzie musiał za to zapłacić końcowy …
Wtorek, 20 września 2011
Rynek podręczników ma się coraz gorzej. I trudno mieć nadzieję, że niebawem zmieni się coś w tym sektorze na lepsze. Sytuacja jest tym gorsza, że na wiele przyczyn tego stanu rzeczy uczestnicy rynku, a zwłaszcza księgarze i hurtownicy, mają wpływ niewielki albo żaden. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym zagrożeniom czyhającym na handel podręcznikami, zarówno w bliskiej – tegorocznej – jak i w odleglejszej perspektywie. Zła prasa Fatalna jest prasa wokół sprzedaży podręczników. Jak co roku dziennikarze …
Wtorek, 20 września 2011
18 lat, to w dzisiejszej Polsce ponad jedna czwarta średniej długości życia statystycznego mężczyzny, a więc całkiem spory kawałek czasu i jednocześnie prawnie sankcjonowana pełnoletność. Chociaż żaden status prawny „Wiadomościom Księgarskim” potrzebny nie jest, fakt, iż z „młodocianych” przepoczwarzyliśmy się w „pełnoletnich” skłania do zadumy i refleksji. Gdy w końcu kwietnia 1994 roku w gościnnych, jak zawsze, pomieszczeniach spółki księgarskiej Polska Książka (wówczas przy ul. Jasnej 26) spotkało się kilku członków nowo wybranego w listopadzie …
Wtorek, 20 września 2011
Część III
Jeszcze dziwniejsze, że potencjał tekstu może zależeć od tego, czy jest czytany z ekranu, z taniej kserokopii, czy z pierwszego wydania, i te ostatnie są o wiele potężniejsze niż pozostałe. Pozwala to również sądzić, że niektóre książki są ładowane podczas czytania, tak, że następne czytanie staje się silniejsze, bardziej efektywne w przekazywaniu przesłania i zawartych w nim uczuć. Dlatego starsze i często czytane książki oddziałują silniej niż nowe, dziewicze. Mikkel Birkegaard „Biblioteka cieni” Trzecią część …
Wtorek, 20 września 2011
Pierwszym polskim antykwariatem działającym w sieci WWW był krakowski Rara Avis. Swoją stronę internetową, prezentującą ofertę bieżącą oraz ofertę aukcyjną, uruchomił w 1996 roku. W internetowych archiwach pod adresem web.archive.org/web/19981202041220/http:// www.fema.krakow.pl/~raraavis/ zachowała się jedna z wczesnych odsłon tej firmy. Chociaż od tych pionierskich prób minęło już dużo czasu, to na polskim rynku antykwarycznym nadal brak jest dużego portalu antykwarycznego. Pojawiające się w tzw. międzyczasie różne witryny, np.: libri.pl, gojaba.pl, artlist.pl, z czasem – jak gojaba.pl …
Wtorek, 20 września 2011
Z dziełem Sebastiana Kneippa (ewenementem księgarskim na skalę europejską) zetknął się każdy, kto choć trochę interesuje się medycyną naturalną. Pojawiały się liczne teksty omawiające zarówno postać proboszcza z Wörishofen, jak i jego metody leczenia, powstawały i wciąż powstają oficjalne stowarzyszenia i grupy stosujące owe techniki w utrzymywaniu zdrowia i odpowiedniej higieny. Jego sława rozprzestrzeniła się nie tylko na jego rodzinną Bawarię, ale i poza nią. Sebastian Kneipp (1821-1897) zdecydował się na kapłaństwo po 21 roku …