26 lutego redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” przyznała Nagrody za Książki Roku. Tym razem ogłoszenie wyników odbyło się online na profilu Magazynu Literackiego KSIĄŻKI na Facebooku i na YouTube
– Rok był trudny, ale potwierdził, że w naszej branży jest wiele energii i profesjonalizmu. Oceniamy, że silni uczestnicy rynku obronili się mimo ogromnych trudności. Spadło zapotrzebowanie na papiery graficzne, bo drukuje się mniej katalogów i gazetek dla sieci handlowych, ale książek drukuje się ciągle bardzo dużo, więc poligrafia ma co robić. Wyraźnie wzrosła sprzedaż internetowa. Dotkliwe straty nastąpiły natomiast w segmencie księgarskim, chociaż samorządy podejmują widoczne już inicjatywy pomocowe w kilku miastach, czekamy też na zapowiedziane wsparcie ze strony resortu kultury i Instytutu Książki – powiedział Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. I dodał: – Za rok, gdy spotkamy się już z państwem osobiście na Gali, będziemy świętować nagrody szczególne, bo z okazji dwudziestej edycji naszego święta książki.
Publikacje nagrodzone tytułem Książki Roku 2020 to:
„Talita” Pawła Huelle (Znak),
„Od jednego Lucypera” Anny Dziewit-Meller (Wydawnictwo Literackie),
„M. Syn stulecia” Antonia Scuratiego w przekładzie Aliny Pawłowskiej-Zampino (Wydawnictwo Sonia Draga),
„Lato 1920” Joanny Rolińskiej (Bellona),
„Biblioteka szaleńca” Edwarda Brooke-Hitchinga w przekładzie Janusza Szczepańskiego (Rebis )
„Hetman Chrystusa” Jolanty Sosnowskiej (Biały Kruk).
Nagrodę Audiobook Roku 2020 przyznawaną wspólnie z Audioteka.pl otrzymało Wydawnictwo Albatros za słuchowisko „Upadek gigantów” Kena Folleta w przekładzie Zbigniewa A. Królickiego i Grzegorza Kołodziejczyka.
Tytułem Człowieka Roku 2020 zespół redakcyjny uhonorował Jędrka Biegańskiego „za wielkie serce i zapał do działań społecznych, za bezcenne inicjatywy na rzecz niezależnych księgarń i za koordynację akcji Książka Na Telefon, która pomogła przetrwać trudny okres wielu wspaniałym miejscom”.
Wydawcą Roku 2020 zostało Wydawnictwo Pauza za „ambitną, pobudzającą intelektualnie literaturę, za konsekwencję w podążaniu własną drogą, za stworzenie silnej i rozpoznawalnej marki, która w świadomości czytelników i branży stała się symbolem jakości”.
Co miesiąc zespół redakcyjny wybiera cztery tytuły, które zasługują na szczególną uwagę czytelnika ze względu na swoje wartości poznawcze, literackie czy artystyczne. Wyróżnione pozycje otrzymują tytuł KSIĄŻKI MIESIĄCA. W ten sposób przez cały rok powstaje lista 48 tytułów. Spośród KSIĄŻEK MIESIĄCA zostaje wybranych pięć najważniejszych tytułów, które otrzymują tytuł KSIĄŻEK ROKU.
Wśród wyróżnionych autorów są m.in.: Paweł Chojnacki, Sylwia Chwedorczuk, Anna Cieślar, Dorota Folga-Januszewska, Wiesław Helak, Wacław Holewiński, Wojciech Kudyba, Marcin Libicki, Nina Majewska-Brown, Gabriel Michalik, Grzegorz Musiał, Andrzej Nowak, Piotr Milewski, Zośka Papużanka, Grzegorz Piątek, Lidia Sadkowska-Mokkas, Justyna Sobolewska, Krzysztof Varga, Janusz Leon Wiśniewski, Ewelina Wojdyło, Zofia Wojtkowska i Piotr Zychowicz.
Nagrodzono również tłumaczy książek: Dorotę Jovankę Ćirlić, Marka Fedyszaka, Jerzego Kozłowskiego, Klarę Annę Marciniak, Pawła Nęckę, Michała Nogasia, Michała Rusinka i Katarzynę Sosnowską.
?wykaz Książek Miesiąca 2020
Zobacz film:
Prezentujemy Książki Miesiąca 2020 roku:
Recenzje prezentowanych książek można przeczytać w ubiegłorocznych wydaniach “Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”
Partnerzy:
|
Poprzednie edycje nagród: http://rynek-ksiazki.pl/kategorie-nagrod/ksiazki-roku-mlk/
Magazyn Literacki KSIĄŻKI” ukazuje się od 1992 roku, jest miesięcznikiem o zasięgu ogólnopolskim poświęconym zagadnieniom rynku wydawniczo-księgarskiego, adresowanym do wydawców, księgarzy, bibliotekarzy oraz szerokiego grona osób zainteresowanych tą tematyką.
Na łamach pisma ukazują się artykuły o charakterze przeglądowym (analizy sektorów rynku wydawniczego), poradnikowym, opisywane są najciekawsze inicjatywy edytorskie i akcje promocyjne.
„Magazyn Literacki KSIĄŻKI” jest także przewodnikiem po nowościach wydawniczych – w każdym numerze można znaleźć recenzje kilkudziesięciu nowości z różnych dziedzin (m.in. literatura polska, literatura obca, książki prawno-ekonomiczne, dla dzieci i młodzieży, przewodniki, albumy).