Nagroda Magellana 2012

16 maja 2013 r. podczas konferencji „Książki dla turysty”, zorganizowanej w ramach 4. Warszawskich Targów Książki redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” już po raz piąty przyznała doroczne Nagrody Magellana, wyróżnienia dla wydawców publikacji turystycznych i kartograficznych. Przyznano również dwa wyróżnienia specjalne – Markowi Kamińskiemu i Annie i Krzysztofowi Kobusom.

Zgłaszane przez wydawców publikacje rozpatrywano w następujących kategoriach: przewodnik tekstowy, przewodnik ilustrowany, przewodnik kieszonkowy, przewodnik dla aktywnych, atlas turystyczny, mapa i plan turystyczny, książka podróżnicza, reportaż, przewodnik mobilny, przewodnik dla dzieci, album, wydarzenie roku.

Jury w składzie: Krzysztof Rąpała – przewodniczący, Piotr Dobrołęcki (redaktor naczelny miesięcznika „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”), Ewa Tenderenda-Ożóg (zastępca redaktora naczelnego „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”), Łukasz Gołębiewski (prezes Biblioteki Analiz Sp. z o.o.), Barbara Hernas (księgarnia podróżnicza LiterywPodrozy.pl), Joanna Szyndler (redaktor naczelna miesięcznika „Podróże”) i Dawid Zaraziński (serwis dziennik turystyczny.pl), wybrało laureatów konkursu. Oprócz nagród głównych jury przyznało również nagrody dodatkowe – wyróżnienia w poszczególnych kategoriach. Do rąk zwycięzców poszczególnych kategorii trafiły statuetki, wydawcy wyróżnień otrzymali okolicznościowe dyplomy.

W tegorocznej edycji przyznano 10 nagród głównych, 20 wyróżnień oraz dwie Nagrody Specjalne.

Nagroda za Wydarzenie Roku 2012 trafia do Wydawnictwa Czarne – za odnowienie reportażu literackiego, w istotny sposób przyczyniając się do renesansu zainteresowania gatunkiem w Polsce.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały trzy inicjatywy wydawnicze:
• Hachette Polska za konsekwentne – od dwudziestu lat – rozwijanie bogato ilustrowanej liczącej już kilkadziesiąt tomów serii „Przewodniki Wiedzy i Życia”• Muzeum Powstania Warszawskiego za pomysł odkrywania w nowatorski sposób Warszawy
• ExpressMap za serię ilustrowanych przewodników Marty Spingardi dla młodych podróżników

Spośród przewodników tekstowych wybór jednego najlepszego okazał się trudny. Uhonorowano więc dwie publikacje: „Białoruś. Historia za miedzą” Andrzeja Kłopotowskiego (Bezdroża) oraz „Przewodnik po warszawskich blokowiskach” Jarosława Trybusia (Muzeum Powstania Warszawskiego).

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała publikacja „Beskid Wyspowy” Dariusza Gacka (Rewasz).

Najlepszym przewodnikiem ilustrowanym okazała się „Hiszpania. Przewodnik 3 w 1” (ExpressMap).

Na wyróżnienia w tej kategorii zasłużyły natomiast: „Bieszczady. Ostatni taki zakątek” Stanisława Kłosa (Muza S.A.) i „Tajlandia” Piotra Giegżno (Wydawnictwo Pascal).

W kategorii przewodnik kieszonkowy nagrody głównej nie przyznano, na wyróżnienia zasłużyły natomiast: „Turawa i Jeziora Turawskie” Krzysztofa Bzowskiego (Amistad/ Program PolskaTurystyczna.pl) oraz „Top 10. Korfu i Wyspy Jońskie” (Hachette Polska).

W kategorii przewodnik dla aktywnych nagroda główna przypadła publikacji „Rodzinne szlaki rowerowe w Górach Świętokrzyskich” Sylwii Skuty (Amart Media i Regionalna Organizacja Turystyczna).

W tej kategorii wyróżniono publikację „Warszawa i okolice. Wycieczki i trasy rowerowe” Jakuba Kaniewskiego i Michała Franaszka (Bezdroża).

Nagrodą główną w kategorii atlas turystyczny uhonorowano „Polskę. Atlas samochodowy 1:250 000” (ExpressMap).

W kategorii mapa i plan turystyczny bezkonkurencyjne okazały się „Najwyższe szczyty Turcji 1: 100 000” (terraQuest). Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały publikacje: „Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa szlaków rowerowych 1:100 000” Tomasza Darmochwały i Anny Filak (Agencja TD), „Ekomuzeum w widłach Wisły i Sanu: LGD Partnerstwo dla Ziemii Niżańskiej, LGD Lasowiacka Grupa Działania, LGD Sanu i Trzebośnicy” (Amistad/ PolskaTurystyczna.pl) oraz „Egypt. Road map 1: 2500 000” (ExpressMap).

Spośród książek podróżniczych najlepsza okazała się opowieść „Przez dziki Wschód” Tomasza Grzywaczewskiego (Wydawnictwo Literackie).

W tej kategorii wyróżniono: „Tysiąc szklanek herbaty. Spotkania na Jedwabnym Szlaku” Roberta Robb Maciąga (Bezdroża),  „Route 66 nie istnieje” Wojciecha Orlińskiego (Wydawnictwo Pascal) oraz „Warto podążać za marzeniami” Marka Kamińskiego (G+J)

Publikacja „Architectourism. Hiszpania” Bartosza Haducha i Michała Haducha (Wydawnictwo Zoco) otrzymał nagrodę główną w kategorii album.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały „Trasy marzeń. Najpiękniejsze rejsy i podróże” (Hachette Polska).

Nagroda główna w kategorii przewodnik dla dzieci przypadła publikacji Aleksandry i Daniela Mizielińskich „Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata” (Dwie Siostry).

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał „Wrocław. Zwiedzaj z nami krasnalami”, którego autorką tekstu i ilustracji jest Eliza Piotrowska (Wydawnictwo Arkady).

W kategorii przewodnik mobilny przyznano dwa wyróżnienia.  Otrzymał je „Wrocław – przewodnik miejski” (Amistad/ PolskaTurystyczna.pl) – bezpłatna oficjalna aplikacja miasta, przygotowana w polskiej i angielskiej wersji językowej na urządzenia z systemem IOS i Android oraz seria „Berlitz AppToGo” (Langenscheidt) – opracowane w całości po polsku aplikacje z pełną funkcjonalnością offline zawierające bazę najciekawszych miejsc, lokalizację GPS, mapy,  audiorozmówki, galerię zdjęć oraz narzędzia do tworzenia własnych tras.

W kategorii reportaż nagrody głównej nie przyznano. Na wyróżnienie zasłużyła gawęda o prowincji mazowieckiej Lechosława Herza „Klangor i fanfary. Opowieści z Mazowsza” (Wydawnictwo Iskry).

Tradycyjnie przyznano również dwa wyróżnienia specjalne dla podróżników, które wytrwale rozbudzają pasję podróżowania, a swymi opowieściami potrafią zaintrygować i wyzwalają chęć odwiedzenia niezwykłych miejsc. Ich książki są wspaniałą pochwałą ludzkiej zuchwałości i dążenia do poznania oraz zrozumienia świata. Laury specjalne należą się Markowi Kamińskiemu oraz Annie i Krzysztofowi Kobusom.

Marek Kamiński – polarnik, podróżnik, filozof. Pierwszy na świecie zdobył w jednym roku dwa bieguny Ziemi bez pomocy z zewnątrz, 23 maja 1995 roku wraz z Wojciechem Moskalem dotarł na Biegun Północny, a 27 grudnia 1995 roku zdobył samotnie Biegun Południowy. Uczestnik wielu wypraw w różne zakątki świata m.in. Pustynia Gibsona, Kilimandżaro i Atlantyk. Zasłynął także z podróży na bieguny z niepełnosprawnym chłopcem, Jasiem Melą. Ma w swoim dorobku dziesięć książek. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, między innymi statuetki Chopina, Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski odebranego z rąk prezydenta Lecha Wałęsy. Uzyskał wpis do Księgi Rekordów Guinnessa.

Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus – podróżnicy, fotografowie i dziennikarze, którzy łączą pasję poznawania i opisywania świata. Są autorami zdjęć do blisko 25 albumów (z czego większość poświęconych jest Polsce). Ich zdjęcia ilustrują liczne artykuły i książki, można je też zobaczyć na stronie www.travelphoto.pl. Od kiedy ich rodzina powiększyła się podróżują z dziećmi. Efektem licznych doświadczeń zebranych podczas podróży było stworzenie portalu Małego Podróżnika.