Ranking drukarń 2011

Najlepszą w Polsce drukarnią dziełową został po raz kolejny poznański Abedik, który od lat był w czołówce rankingowej. Na drugim miejscu uplasowały się Olsztyńskie Zakłady Graficzne OZGraf, które w ubiegłym roku zajęły piąte miejsce, a były zwycięzcami naszego rankingu w 2006 roku i trzy razy zajmowały drugie miejsce. Trzecie miejsce należy do Opolgrafu. Od 2006 opolska drukarnia była zawsze w pierwszej trójce.

Na czwartym jest krakowski Colonel (podobnie jak w ubiegłym roku), a na piątym miejscu uplasowała się Drukarnia Wydawnicza im. W. Anczyca. Ścisła czołówka to następnie: Drukarnia Naukowo-Techniczna, Edica, Druk-Intro, Zapolex, a pierwszą dziesiątkę zamyka Drukarnia Na Księżym Młynie z Łodzi.

W klasyfikacji najbardziej skutecznych drukarni zwyciężył Colorgraf z Gdańska, lecz liczba wskazań była zbyt mała, aby firma ta znalazła się w ścisłej czołówce. Wysoką skutecznością (98 proc.) może się pochwalić Edica z Poznania, nieco mniej, 97 proc. uzyskały Abedik, Opolgraf i Drukarnia im. W. Anczyca.

Przypomnijmy, że zestawienie drukarń dziełowych “Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” przygotowywane jest od 2004 roku. Opiera się na ankietach wysyłanych do wydawców. Przedstawiciele oficyn wydawniczych przyznają oceny najlepszym ich zdaniem drukarniom w kategoriach takich jak: “jakość produkcji”, “terminowość realizacji zleceń”, “elastyczność na prośby i sugestie”, “jakość kontaktów interpersonalnych” oraz “satysfakcja z zakresu świadczonych usług”. Przyznane oceny (od 1 do 5) mnożone są przez tzw. wskaźnik wagi poszczególnych kategorii, za najważniejsze uznając jakość i terminowość, a za “najmniej istotne” – satysfakcję z zakresu usług.

Oprócz ankiet otrzymaliśmy od wydawców uzasadnienia przyznawanych przez siebie ocen. I tak, oceniając “stosunki interpersonalne” podkreślono, że “pracowników Ediki, Abedika i Opolgrafu cechuje bardzo duże zaangażowanie w wykonywaną pracę. Są bardzo pomocni przy doborze materiałów”. A w Opolgrafie “sposób pielęgnowania relacji z klientami może służyć za wzór do naśladowania”.

Najwięcej pochwał zebrał oczywiście lider naszego rankingu – Abedik. “Książka jest cały czas traktowana jako główny i jedyny cel istnienia firmy” – podkreślił jeden ze współpracujących z zakładem wydawców. Poznańskie przedsiębiorstwo może pochwalić się “najlepszymi w kraju handlowcami, pracującymi w terenie, przy wydawcy, a nie za biurkiem, wsłuchani w oczekiwania”. Abedik dostał wysokie noty za terminowość – “wszystkie zlecenia wykonywane w terminie a czasami nawet wcześniej, krótkie terminy realizacji”.

Opolgraf chwalony jest przez kontrahentów za bardzo wysoką dbałość i kontrolę jakości przesyłanych materiałów.

Za elastyczność na prośby i sugestie klienta wiele pochwał zebrał Druk Intro “Starają się zrobić wszystko, co w Polsce można zrobić. Mają najszerszy wachlarz możliwości ze znanych nam zakładów poligraficznych w kraju”.

Na profilu “Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” na Facebooku zadaliśmy pytanie czytelnikom, jak oceniają jakość wydawanych w ostatnim roku książek. Otrzymaliśmy kilka rzeczowych, napisanych ze znawstwem odpowiedzi. Pozwolimy sobie przytoczyć jedną z ich, bardzo dla rodzimych drukarzy optymistyczną: “Uważam, że z roku na rok jest coraz lepiej a wysoki poziom stawiany z każdym kolejnym rokiem jest podtrzymywany a nawet wzrasta. Nowe pomysły, nowe postacie, książki robiące furorę sprawiając, że e-booki schodzą na dalszy plan. Pozostaje mi tylko zaklaskać i pogratulować” – napisała jedna z internautek.