Ankietowani przez redakcję „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” wydawcy za najlepszą drukarnię uznali Totem.com.pl. Drugie miejsce w rankingu zajął Opolgraf. Trzecie miejsce należy do Drukarni Wydawniczej im. W.L. Anczyca.
W pierwszej piątce znalazły się również dwie drukarnie cyfrowe: Drukarnia Sowa i Drukarnia Azymut.
O tym, które miejsce w rankingu zajmuje drukarnia, decydują liczba oddanych głosów i punkty. Przyznają je wydawcy, oceniając współpracę z rodzimymi zakładami drukarskimi za pięć cech: jakość wykonywanej produkcji, terminowość realizowania zleceń, elastyczność na prośby i sugestie klienta, jakość kontaktów interpersonalnych oraz satysfakcja z zakresu świadczonych usług. W osiemnastej edycji rankingu oddano 119 głosów na 23 drukarnie.
Ostatni rok nie był łatwy dla zakładów poligraficznych. Tak jak inne dziedziny gospodarki, polska poligrafia odbudowała się po pandemii Covid-19, ale musiała zmierzyć się z podwyżkami cen energii, zakłóceniami w dostępie do surowców, a także ze skutkami wojny na Ukrainie i dwucyfrową inflacją. Pomimo tych problemów najlepsze zakłady poligraficzne odnotowywały stopniowy wzrost wolumenu produkcji i wzrosty sprzedaży. Działy handlowe na bieżąco utrzymywały kontakty z kontrahentami polskimi i zagranicznymi. Wzmożone działania handlowców ukierunkowane na pozyskanie nowych klientów także przyniosły dobre efekty.
Panuje zgodna opinia ekspertów i profesjonalistów z branży książkowej, że polska poligrafia jest bardzo nowoczesna. Dzięki subwencji płynących z Unii Europejskiej od ponad 20 lat polskie zakłady zostały wyposażone w najnowsze rozwiązania techniczne. Uważa się, że są one na znacznie wyższym poziomie i znacznie bardziej nowoczesne od wielu zakładów z Europy Zachodniej, gdzie w dalszym ciągu funkcjonują rozwiązania z lat poprzednich, mniej wydajne i o niższym poziomie technicznym.
Mamy w Polsce bardzo duże doświadczenie i wielką liczbę drukarni cyfrowych, które bardzo dynamicznie się rozwijają. Dzisiaj Polska jest pionierem, od którego Europa Zachodnia uczy się technologii druku.
And the winner is…
Pierwsze miejsce drugi rok z rzędu zajęła firma Totem.com.pl. Nowoczesna drukarnia cyfrowa zajmująca się drukiem książek i akcydensów (kalendarze książkowe, pocztówki, plakaty, foldery, katalogi) cieszy się ogromnym zaufaniem wśród klientów.
„Nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Drukujemy książki w każdym rodzaju oprawy, z każdym możliwym uszlachetnieniem” – tak się reklamuje i najwyraźniej jest to klucz do sukcesu.
„Korzystamy z usług wiele lat i nigdy nie zawiedliśmy się. Możemy jako wydawnictwo szczerze polecić. Wspaniała obsługa na wysokim poziomie oraz jakość, ceny i terminowość” – zachwala jeden z klientów.
„Od lat ulubiona drukarnia. Świetny kontakt z wszystkimi pracownikami w trakcie procesu wydania, konkurencyjne ceny, super jakość, terminowość, zawsze sympatycznie i profesjonalnie” – komentuje zadowolony wydawca.
Inny z kolei docenia, że drukarnia podejmuje się „wydrukowania książek w bardzo krótkim terminie – narzuconym przeze mnie i wszystko było na czas! Indywidualne podejście do klienta to ich atut! Oczywiście jakość i dbanie o szczegóły na najwyższym poziomie!”.
Doceniono także kompetencję osób zarządzających i pracowników operacyjnych: „Szczególne podziękowania z naszej strony dla Pana Jakuba Rejnowskiego – za profesjonalne, a jednocześnie bardzo miłe podejście do klienta”, „Kompetencja, życzliwość, szybkość reakcji na pytania”.
Co jeszcze warte podkreślenia, drukarnia Totem. com.pl stara się funkcjonować z jak największą dbałością o środowisko i zasoby naturalne, minimalizować negatywny wpływ produkcji książek na otaczający nas świat. W związku z tym korzysta wyłącznie z energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych, z ekologicznych surowców, ogranicza też zużycie folii w procesach produkcyjnych.
Drzewo za książki
Drugie miejsce w naszym rankingu zajęła w tym roku drukarnia Opolgraf. Opolski zakład ma w naszym rankingu stałe miejsce wśród medalistów. A aż siedem razy głosami wydawców zdobywał pierwsze miejsce i dyplom najlepszej drukarni w Polsce. Firma jest doceniana przez wydawców za komunikatywność, jakość i terminowość.
Drukarnia specjalizuje się w wydrukach książek w oprawie broszurowej, twardej, ze spiralą, czasopism czy akcydensów. Opolgraf świadczy również usługi w zakresie wydruków wielkoformatowych na każdym materiale.
Opolgraf ma bardzo duże zasługi w promocji czytelnictwa wśród opolan – jest pomysłodawcą i inicjatorem Festiwalu Książki Opole. Wydarzenie doczekało się już sześciu edycji i od 2016 roku pokazuje mieszkańcom miasta oraz przybyłym gościom, że warto czytać, pisać i tworzyć. Łącznie we wszystkich edycjach udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy osób, miało miejsce blisko 200 spotkań autorskich, a do Opola przyjechało ponad 300 oficyn wydawniczych. Wydawcy uczestniczący w targach książki oceniają wydarzenie bardzo pozytywnie i chętnie wracają do Opola.
W ramach działań proekologicznych firma Opolgraf prowadzi akcję #drzewozaksiążki, której celem jest wzmacnianie wrażliwości na zmiany klimatyczne poprzez sadzenie drzew na terenie Polskich Lasów Państwowych. Do udziału w akcji zachęcani są klienci, którzy złożą i opłacą zlecenie produkcyjne. Za każde takie zlecenie zostanie posadzone jedno drzewko.
Najskuteczniejsi w offsecie
Na trzecim miejscu uplasowała się Drukarnia Wydawnicza im. W.L. Anczyca. Firma otrzymała najwyższe noty w każdej z pięciu kategorii. Skuteczność, czyli stosunek liczby zdobytych punktów do maksymalnych do zdobycia, wynosi 100 proc.
Krakowska drukarnia cieszy się u wydawców pełnym zaufaniem – pod względem rzetelności wykonywanych usług, jak i jakości, a co za tym idzie i lojalnością. Z niektórymi współpraca trwa bowiem nieprzerwanie od wielu lat.
„Wieloletnia współpraca potwierdza, że drukarnia im. Anczyca jest najlepsza” – zachwala zadowolony wydawca. A inny zapewnia, że pracuje tam „najlepszy zespół!!!”.
To najdłużej działająca drukarnia dziełowa w Polsce – drukuje książki od ponad 150 lat! Specyfika produkcyjna to przede wszystkim wysokiej jakości szyta oprawa twarda, oprawa broszurowa i oprawa zeszytowa drukowana, zarówno w tradycyjnej technologii druku offsetowego (arkuszowego i zwojowego), jak i w nowoczesnej technologii druku cyfrowego. Roczna produkcja obejmuje druk ponad 1 mln książek, w tym: wielobarwne albumy, beletrystyka, literatura popularnonaukowa, literatura edukacyjna, a także akcydensy. Oferowane są usługi systemowe – drukarnia zajmuje się przygotowaniem do druku, samym drukiem, oprawą introligatorską oraz magazynowaniem gotowych książek wraz z kompleksową logistyką.
Wspaniała dziesiątka
Znakomicie wypadły w naszym notowaniu Drukarnia Sowa i Drukarnia Cyfrowa Azymut. Jak się okazuje, obie są niezwykle zwinne w wykonywaniu zleceń.
Pierwsza z nich zachwalana jest za to, że drukuje: szybko, sprawnie, profesjonalnie, elegancko i… szybko.
Drukarnia Cyfrowa Azymut cieszy się opinią „super super expres jest możliwy w realizacji usług!”.
Toruńskie Zakłady Graficzne Zapolex, Partner Poligrafia Andrzej Kardasz, Olsztyńskie Zakłady Graficzne OZGraf, Drukarnia im. A. Półtawskiego, Dimograf, Druk-Serwis, Elpil, Fabryka Druku, InterakPrint Group i Zapol Sobczyk uzyskały najwyższe oceny we wszystkich kategoriach, co oznacza 100 proc. skuteczności.
Abedik chwalono za dobry kontakt, fachową pomoc i zrozumienie w kryzysowych sytuacjach.
Druk Serwis otrzymał podziękowania za elastyczność: „Nawet najlepsze planowanie terminów druku często jest weryfikowane przez życie… i wtedy ze strony osób zarządzających Druk Serwisem można liczyć na zrozumienie oraz niezwykłą elastyczność, chociaż wiem, że wymaga to często dużego przeorganizowania na produkcji. Bardzo za to DZIĘKUJĘ”.
Dla jednej z klientek Interak to „najlepsza z drukarń, z którymi pracowałam – choć nie najtańsza. Cenę uzasadnia jakość usługi”.
A jeśli chodzi o cenę, to w opinii klientów najtańsze jest Mazowieckie Centrum Poligrafii („Od trzech lat najtańsza oferta druku cyfrowego – jakość versus cena idą w parze”).