Czwartek, 3 września 2020
WydawcaBellona
AutorNina Majewska-Brown
RecenzentPiotr Dobrołęcki
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2020
Liczba stron363
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 7-8/2020

Zadziwiająca stała się moda na książki o  obozach koncentracyjnych, a zwłaszcza na najstraszniejszy z nich, który w ostatnich latach nazywany jest konsekwentnie Auschwitz, chociaż przez lata mówiliśmy o obozie w Oświęcimiu. Zmiana tej nazwy w społecznym dyskursie jest zrozumiana, aby nie łączyć samego miasta ze zbrodniczym kombinatem śmierci, który Niemcy utworzyli na jego terenie i w pobliskiej Brzezince i Monowicach.

Książek o tym obozie zagłady jest już wiele, ale w szczególny sposób wyróżniają się wśród nich trzy pozycje poznańskiej autorki. Poprzednio wydała „Tajemnicę z Auschwitz”, w lutym tego roku „Anioła życia z Auschwitz”, w czerwcu ukazała się już trzecia książka z tego gatunku zatytułowana „Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz”.

Dla czytelników, którzy polubili poprzednie książki Niny Majewskiej-Brown pisane w duchu powieści obyczajowych, zwrot w kierunku Auschwitz był wielkim zaskoczeniem. Autorka na spotkaniach autorskich potwierdza, że tematyka ta wymaga od niej wielkiego wysiłku i emocji, więc będzie jeszcze wracać do poprzedniego, lżejszego w końcu, pisania, aby zrobić sobie konieczny oddech. Jednak dorobek w postaci wspomnianych trzech tytułów obozowych na zawsze już będzie potwierdzeniem wysokiego poziomu jej pisarstwa.

Nina Majewska-Brown twierdzi, że „z obozu nie wyszedł nikt, kto nie otrzymał pomocy”. I o tym jest jej książka – o wspaniałych kobietach, które się nie poddały, a wśród nich o Stanisławie Leszczyńskiej, położnej nazywanej Mateczką, która „nie tylko nie straciła nadziei, ale pobyt tam potraktowała jako misję” i „nie pozwoliła umrzeć ani jednemu noworodkowi i ani jednej matce”. Aż nie chce się uwierzyć, ale tak było!

Autorka mówiła, że „za każdym numerem obozowym, czyli każdym więźniem, stoją dramaty, miłości, rozpacz, stawanie w ekstremalnej sytuacji”. A za każdą stroną jej książek stoi ogromna praca badawcza, godziny studiów nad materiałami zgromadzonymi w  Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdy każdy nowy wątek wywołuje ogromne emocje i wymaga wielkiej odporności psychicznej.

Doświadcza tego też czytelnik, gdy czyta o obozowym losie kobiet. Talent autorki sprawia, że połączenie narracji literackiej z brutalną wymową cytowanych dokumentów oraz umiejętnie wkomponowanych relacji wielu więźniarek jest niezwykle sugestywne i powoduje, że treści te na zawsze pozostaną w pamięci.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ