
Legenda Borgiów, jednej z najbardziej znanych i kontrowersyjnych rodzin w historii Włoch, fascynuje od stuleci. Sławetna była bezwzględność Rodriga Borgii (1431–1503), która utorowała mu drogę na papieski tron jako Aleksandra VI, z której skorzystały także jego słynne dzieci, Cezar i Lukrecja. To nazwisko stało się synonimem okrucieństwa, deprawacji i bezwstydnego nepotyzmu. Ich romanse, intrygi, przebiegłość, ambicje, chciwość, bezwzględność w dążeniu do władzy, a także skandale, intrygi oraz zbrodnie uczyniły z nich kogoś w rodzaju renesansowej wersji klanu Corleone z „Ojca chrzestnego” Maria Puzo.
O Borgiach powstały rozliczne opracowania historyczne, inspirowali pisarzy, poetów, dramaturgów, malarzy i muzyków. „Legenda pozostaje żywa także we współczesnej kulturze popularnej, między innymi w produkcjach filmowych i telewizyjnych, komiksach, a nawet w grze komputerowej Assassin’s Creed”, czytamy we wstępie.
Książka brytyjskiej historyczki i specjalistki w dziedzinie historii średniowiecznej i późnośredniowiecznej Italii to fascynująca opowieść, pełna dramatyzmu i szczegółów, pikantnych i przerażających. Niccolò Machiavelli zachwycał się bezwzględnością i odwagą Borgiów, ale większość Włochów epoki renesansu była zbulwersowana doniesieniami o ich niemoralnym prowadzeniu. Szemrano nawet o pakcie rodziny z samym diabłem. Warto samemu się przekonać, czy taki diabeł straszny, jak go malują.