Piątek, 16 grudnia 2022
WydawcaMG
AutorTomasz Wandzel
RecenzentTomasz Zb. Zapert
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2022
Liczba stron494
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 12/2022

Zbeletryzowana biografia Krystyny Górskiej. Należała do generacji Kolumbów. Pochodziła z Częstochowy, lecz od szóstego roku życia do matury mieszkała w Gdyni, gdzie został służbowo przeniesiony jej ojciec – naczelnik poczty. W powstającym właśnie mieście nadbałtyckim matka dziewczynki założyła pensjonat dla wyższych sfer. Bywała tam wierchuszka sanacji: Józef Piłsudski, Walery Sławek, minister Eugeniusz Kwiatkowski, generał Gustaw Orlicz-Dreszer…

Opisywana w wieku nastoletnim wiele podróżowała po Europie, szlifując znajomość języków obcych i przygotowując się do pracy w dyplomacji, co było jej marzeniem. Nigdy niespełnionym. Jesienią 1939 uciekła z Polski – przez Litwę i Skandynawię – do Anglii, gdzie znalazła zatrudnienie w wywiadzie.

Trzy lata później, będąc wysłanniczką polskiego rządu, przedostała się przez Tatry do Polski. Jako emisariuszka wykonywała rozmaite zlecenia naszych władz emigracyjnych, w tym również wyroki śmierci. Pod koniec wojny zbiegła przed zbliżającą się Armią Czerwoną do Londynu, lecz nie zaprzestała pracy agenturalnej.

Jako emisariuszka tajnych służb brytyjskich na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych koordynowała operację przerzutu do Londynu sowieckiego oficera z brytyjskiej ambasady w Warszawie. Kolejne lata spędziła w redakcji polskiej sekcji Radia Wolna Europa. Słowem: życiorys zasługujący na ekranizację.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ