Sobota, 10 maja 2025
WydawcaHartigrama
AutorMaciej Górniak
RecenzentTomasz Zb. Zapert
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2024
Liczba stron484
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 4/2025

Powieść science-fiction, inaugurująca tryptyk pt. „Spirale zagłady” (czyżby nawiązanie do sławetnej „Trylogii księżycowej” Jerzego Żuławskiego, ojca tego gatunku literatury w polskim piśmiennictwie?), narodziła się w… taksówce. Bowiem autor (którego skomplikowany życiorys, pełen meandrów, zwrotów akcji, suspensów i tym podobnych zjawisk, sam w sobie zdaje się stanowić wszechstronne tworzywo literackie) przez pewien czas był warszawskim taksówkarzem.

Oczekując na pasażerów, systematycznie sięgał po kajet, zaczerniając jego stronice owocami swojej wyobraźni, której mu zdecydowanie nie brakuje. A ponieważ od kolebki interesuje się kosmosem (aktywny działacz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii), toteż narracja – wielowątkowa, złożona z szeregu epizodów, z czasem się splatających – zaskakuje oryginalnością.

Jak anonsuje we wstępie, katalizatorem jego prozy – subtelnie interpretowanej podczas wieczoru autorskiego w Domu Literatury powabnymi ustami Aleksandry Szwed (dobrego ducha tej książki) – jest wnikliwa obserwacja rozgwieżdżonego nieboskłonu oraz… muzyka zespołu Electric Light Orchestra. Na widnokręgu rysuje się już kontur drugiego tomu tej, mającej również wymiar alarmistyczny, opowieści „opartej na faktach, które dopiero się wydarzą”, chociaż dyskontującej zarówno osiągnięcia technologiczne, jak i ludzkie doświadczenia. Zatytułowany nieco enigmatycznie – „Nebula”.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ