środa, 28 sierpnia 2019
WydawcaKampania Medialna
AutorMagda Omilianowicz, Michał Fajbusiewicz
Recenzent(to-rt)
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2019
Liczba stron284
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 8/2019

„W więzieniu traktowali każdy wyjazd jak rozrywkę, bo jak przestępca siedział w Goleniowie, a musieli go wozić parę razy do Łodzi, bo tam odbywała się sprawa, to miał frajdę i odskocznię. Darmową wycieczkę. Na sali sądowej opowiadał, że nie mordował lewą ręką, jak pokazał pan Fajbusiewicz, tylko prawą, i że to jest zniesławienie. W takim stylu to zwykle szło. Kilka lat po zdjęciu programu z anteny Dwójki, w Sądzie Okręgowym w Warszawie, w 2010 roku, jedyny raz przegrałem sprawę. Konkubina zamordowanego olimpijczyka żądała zadośćuczynienia za pokazanie jej w »997« w gronie podejrzewanych, bo rzekomo zepsułem jej reputację” – wyznaje Magdzie Omilianowicz Michał Fajbusiewicz, wieloletni dziennikarz Telewizji Polskiej, kojarzony w pierwszym rzędzie z programem interwencyjno-kryminalnym „997”. Był jego współinicjatorem i wieloletnim prowadzącym, chociaż – gwoli ścisłości – początkowo w tej ostatniej roli występował pułkownik Milicji Obywatelskiej Jan Płócienniczak.

Magazyn – obecny na antenie nadal, lecz prowadzony przez Dariusza Bohatkiewicza – bada zagadkowe zbrodnie sprzed lat i uczy, jak strzec się przed przestępcami. Do rekonstrukcji przywoływanych historii używa się dziś statystów. Natomiast Fajbusiewicz angażował niekiedy także aktorów. I to gwiazdy: Irena Kwiatkowska, Jan Kobuszewski, Leon Niemczyk, Paweł Wawrzecki, Magda Stużyńska…

Bohater wywiadu-rzeki, łodzianin z urodzenia, wielbiciel Pomorza Zachodniego, gdzie ma dom, to zamiłowany globtroter. O swych egzotycznych wojażach opowiada szczegółowo. Odsłania też kulisy realizacji kilkuset filmów dokumentalnych, z których jeden – poświęcony Albertowi Sługockiemu, młodocianemu uciekinierowi z komunistycznej Polski, potem żołnierzowi US Army (podkomendny gen. Douglasa MacArthura! na wojnie koreańskiej), następnie ochroniarzowi kilku prezydentów USA (Dwight Eisenhower, Richard Nixon, Gerald Ford), eksplorerowi Amazonii, wreszcie rentierowi na ranczo zakupionym pod bliskim mu (tam spędził okupację) Iwoniczem – szczególnie zapadł mi w pamięci.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ