Piątek, 6 maja 2022
WydawcaFika
AutorMałgorzata Narożna
Recenzent(et)
Miejsce publikacjiSzczecin
Rok publikacji2022
Liczba stron20
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 4/2022

„Trasa Bogusława” to druga (po „Trasie Mewy”) część cyklu ilustrowanych książek poświęconych najciekawszym i najważniejszym zakątkom Szczecina i regionu.

Przewodnikiem po stolicy województwa zachodniopomorskiego jest książę pomorski – Bogusław. A wśród Gryfitów, rodu panującego przez 500 lat na Pomorzu, mężczyzn o tym imieniu było czternastu, więc to adekwatne imię dla oprowadzacza po Zamku Książąt Pomorskich i jego okolicach.

Na trasie wycieczki, która rusza spod Dworca Szczecin Główny, znajdą się m.in. kościół św. Jana Ewangelisty, Rynek Sienny, Akademia Sztuki, Muzeum Narodowe w Szczecinie, gwarny park, pełne samochodów ulice, a spacer kończy się w muzealnych salach. Historia połączona została tu z nowoczesnością. Na kartach pojawiają się dawne budowle i barwne postaci – te z przeszłości, ale i te współczesne, jak np. przewodnicy po Szczecinie, a nawet fantastyczne (szczecińskie trolle). Każdy znajdzie tu odpowiedni klucz do wędrowania palcem po stronach.

W zamyśle autorki koncepcji tego picturebooka to czytelnik ma być narratorem opowieści. Dlatego nie ma tu żadnych opisów, dat czy historii. Książka składa się z dziewięciu rozkładówek, na których odnajdziemy fragmenty Szczecina. Ilustracje są bardzo szczegółowe i dostarczają mnóstwa zabawy. To znakomita zachęta dla najmłodszych czytelników do odkrywania miasta i zaproszenie do rodzinnego spaceru.

Za koncepcję publikacji odpowiada bowiem Małgorzata Narożna – księgarka dyplomowana, współzałożycielka autorskiej kluboksięgarni FiKa w Szczecinie.

Autorką ilustracji jest Aleksandra Szwajda, wyróżniona absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie i zdobywczyni prestiżowych nagród w dziedzinie projektowania i grafiki.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ