Wtorek, 16 czerwca 2020
WydawcaMarginesy
AutorIzolda Kiec
Recenzent(to-rt)
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2020
Liczba stron450
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 5/2020

Sara Polina Gincburg, jak w istocie nazywała się bohaterka książki, uchodzi za najbardziej obiecującą polską poetkę schyłku międzywojnia, chociaż opublikowała zaledwie debiutancki tomik poezji, mówiąc nawiasem, doczekał się tylko trzech recenzji. Patronował jej literackim juweniliom Julian Tuwim, ale ze strof Ginczanki rezonują echa neologizmów Bolesława Leśmiana, a także katastrofizmu cechującego Żagarystów tudzież Józefa Czechowicza.

Przyszła na świat w Kijowie (r. 1917). Wychowana w Równem przez babcię (rodzice się rozstali, gdy była w wieku przedszkolnym), zamożną właścicielkę sklepu, debiutowała literacko, będąc gimnazjalistką. W 1934 roku jej wiersz pt. „Gramatyka”  wyróżniono na Turnieju Młodych Poetów, ogłoszonym przez „Wiadomości Literackie”. Po maturze studiowała pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim, intensywnie biorąc udział w życiu artystycznym i towarzyskim. Urodą i konwersacją zdobiła kawiarnie regularnie odwiedzane przez – jak to ujął Tadeusz Wittlin – „Ostatnią cyganerię”, a więc: „Ziemiańską”, „Zodiak”, Sztukę i Modę”, „Instytut Propagandy Sztuki”. Współpracowała z „Wiadomościami Literackimi”, „Skamandrem” oraz „Szpilkami”.

Pierwsze lata wojny okupacji spędziła we Lwowie, pracując w księgowości. Po zajęciu miasta przez Niemców musiała się – z uwagi na semicki wygląd – ukrywać. Zagrożona denuncjacją, znalazła azyl w Krakowie, gdzie funkcjonowała jako Ormianka, często zmieniając adresy. W końcu szczęście ją opuściło. Aresztowana w niejasnych okolicznościach, została w maju 1944 roku rozstrzelana.

Renomowana literaturoznawczyni rodem z Poznania, od ponad trzech dekad pieczołowicie podąża szlakiem życiowym i twórczym opisywanej. Niniejsza biografia podsumowuje te działania, lecz ich nie wieńczy. Bowiem Zuzanna Ginczanka kryje w sobie jeszcze niejeden sekret.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
OCEŃ KSIĄŻKĘ