Poniedziałek, 15 czerwca 2020
WydawcaDwukropek
AutorAndré Rodrigues, Larissa Ribeiro, Paula Desgualdo, Pedro Markun
TłumaczeniePaweł Nęcka
RecenzentEwa Tenderenda-Ożóg
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2020
Liczba stron38
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 5/2020

Już od najmłodszych lat powinno się stawiać na kształtowanie świadomości obywatelskiej, bo tylko tak możemy wyposażyć młodych ludzi w umiejętności samodzielnego myślenia, podejmowania dojrzałych decyzji społecznych, otwartości do angażowania się w sprawy obywatelskie, polityczne, gospodarcze czy działania charytatywne. „Brak świadomości obywatelskiej sprawia, że człowiek w obliczu warunków życia niespełniających jego oczekiwań kierowany jest głównie prymitywnymi instynktami (w sensie ewolucyjnym), ograniczającymi się do zachowań mieszących się pomiędzy reakcją walki i ucieczki. Głośno krytykuje rządzących, manifestuje swoje niezadowolenie, krzyczy, albo… wycofuje się z życia społecznego, nie bierze udziału w wyborach” – zauważa Józef Przemieniecki, autor książki „Psychologia jednostki”. Czy takiej przyszłości chcemy dla naszych dzieci?

W wielu domach zapewne rozmawia się lub słucha o planowanych wyborach prezydenckich, do dziecięcych uszu dobiegają tajemnicze słowa jak „kandydat”, „kampania wyborcza”, „wyborca”. Jak w prostych słowach wytłumaczyć młodemu człowiekowi, o co tu naprawdę chodzi? Z pomocą przychodzi książka „Głosuj na prezydenta! Kogo wybiorą zwierzęta?”, napisana zrozumiałym językiem i co ważne – stworzona przy czynnym udziale dzieci. Zorganizowano bowiem spotkania warsztatowe z najmłodszymi, a uzyskane od nich odpowiedzi na zadane wcześniej pytania przyczyniły się do powstania publikacji.

Książka opowiada o procesie wyborczym przeprowadzanym w lesie, w którym zwierzęta decydują się wybrać nowego przywódcę, ponieważ odkryły, że lew odwrócił bieg rzeki, aby zbudować prywatny basen. Mieszkańcy lasu najpierw wyrażają swój sprzeciw, urządzając manifestację, następnie decydują się zorganizować wybory.

W szranki o fotel nowego władcy stają czterej kandydaci: leniwiec, wąż, małpa i lew, bo ma do tego prawo. Aby wybory były ważne, trzeba określić jasno ich zasady, takie jak „tajne głosowanie”, „wygrywa ten, kto ma największą liczbę głosów” oraz „zabrania się pożerać przeciwników”. Czyja kampania okaże się najskuteczniejsza?

Książka pozwala dzieciom zrozumieć, na czym polega polityka i demokracja. Wszystkie trudniejsze słowa zostały w tekście wyróżnione, na końcu książki umieszczono słowniczek. Na uwagę zwracają wyraziste, barwne ilustracje (przecież świat polityki nie jest czarno-biały).

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ