środa, 4 listopada 2020
WydawcaBiały Kruk
AutorJolanta Sosnowska
RecenzentPiotr Dobrołęcki
Miejsce publikacjiKraków
Rok publikacji2018-2020
Liczba stron448+432+432+488
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 10/2020

Postać polskiego papieża jest ze wszech miar wyjątkowa. Przyznają to zarówno jego wyznawcy, jak i krytycy, których coraz więcej ujawnia się z biegiem czasu. Dlatego trzeba dokładnie przestudiować lata jego długiego, bo liczącego blisko 27 lat pontyfikatu, trzeciego co do długości w historii Kościoła. Możemy to zrobić dzięki wspaniałej i bardzo obszernej (łącznie 1800 stron w czterech tomach) biografii, jaką jak zwykle solidnie i starannie przygotowało krakowskie wydawnictwo, zasłużone dla budowania kultu i  pielęgnowania pamięci zarówno Jana Pawła II, jak i wielu innych postaci Kościoła polskiego i powszechnego. Z takiej perspektywy szczegółowo poznajemy, a starsi często przypominają sobie, niezwykle doniosłe lata papieskiego pontyfikatu, opisane z  wielką miłością i  uwielbieniem dla świętego papieża, który „zdołał bezpiecznie i pewnie przeprowadzić Kościół w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa”.

Jan Paweł II był – jak czytamy – wzorem pobożności i uwielbienia Boga, miał za sobą świetną karierę naukową i takiż dorobek, pisał poezję i był w przeszłości utalentowanym aktorem Teatru Rapsodycznego, był „Bożym człowiekiem o niewyobrażalnej pracowitości i głębokiej, wrażliwej duszy artysty, tytanem modlitwy i wielkim przyjacielem ludzi”.

Autorka, która podjęła się tak ogromnego dzieła spisania biografii największego naszego rodaka, była do tego wręcz predestynowana, bo nikt nie ma w swoim dorobku tylu cennych i wnikliwych publikacji ukazujących tę postać. Zredagowała ponad sto książek poświęconych polskiemu papieżowi, w tym 27 tomów „Dziejów wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II”, była też współautorką monumentalnego kalendarium jego życia zatytułowanego „Jan Paweł II. Dzień po dniu”. Do tego potrafi barwnie i interesująco przedstawić nie tylko wydarzenia z życia papieża, ale też ukazać ich tło i otoczenie, co pozwala nam głęboko wniknąć w czas i atmosferę długiego i przełomowego pontyfikatu.

Autorka nazwała Jana Pawła II pięknym polskim mianem: „Hetman Chrystusa”, bo był – jak wyjaśnia wydawca – „jak nasi dawni wodzowie: niezłomny, waleczny, ufający Bogu. I zwycięski.
Jego hufce to wszyscy wyznawcy Jezusa. Genialny strateg, utalentowany dyplomata, człowiek ujmujący swą powierzchownością tak samo jak intelektem czy głębią wiary”.

Edycja jest perfekcyjne zredagowana, a także bogato i przemyślanie ilustrowana. Zamieszczono w  czterech tomach ponad 600 oryginalnych fotografii, z których dużą część wykonał mistrz Adam Bujak, który dokumentował życie Karola Wojtyły od czasu jego krakowskiej posługi biskupiej, oraz równie słynny u nas Arturo Mari, oficjalny fotograf papieski. Dzięki temu pomimo swej objętości całe dzieło czyta się z radością, co jest też zasługą pięknego literackiego języka.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ