środa, 17 kwietnia 2019
WydawcaAgora
AutorJerzy S. Majewski
RecenzentTomasz Zb. Zapert
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2019
Liczba stron344
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 4/2019

Przewodnik cenionego varsavianisty dowodzi, że stołeczne kina wciąż pozostają oknami na świat. Były liczne, bywały piękne i prawie zawsze zatłoczone – rekomenduje tytuł redaktor Tomasz Raczek.

Przy całym szacunku – i podziwie – dla mrówczej pracy red. Jerzego S. Majewskiego, dostrzegłem w książce także mankamenty. Na przykład brak mapy, toteż spacer po stolicy kinowym tropem będzie utrudniony nawet dla warszawiaków. Z kolei tytuł, wyartykułowany „złotą” czcionką, po kilkunastu dniach i wielokrotnym obcowaniu z dłońmi zaczął powoli trącić blask. Czy niebawem będzie go można odczytać wyłącznie „systemem Braille’a”? Dzięki wytłoczeniom, a nie oczom?

Poniżej opisy tych sal kinowych, w których niżej podpisany bywa najczęściej: „Atlantic to kinowy fenomen. Obronną ręką przetrwał burze dziejowe i ma już dziś czwarte życie. W obecnym kształcie działa od 2000 roku – powstał w wyniku całkowitej przebudowy wnętrza poprzedniego Atlantiku i towarzyszącego mu kina Non Stopu. Z kina peerelowskiego, po modernizacji pozostało niewiele – jedynie poprzeczny układ holu i zewnętrzna skorupa budynku. Wszystko inne urządzono na nowo. Na przełomie 1999 i 2000 roku nowy był też sam pomysł uczynienia z Atlantiku czterosalowego minipleksu. Pojawił się on w czasie, gdy na rynek kinowy w Polsce weszły multipleksy, eliminując kina jednosalowe. Ale Atlantic nad multipleksami ma tę przewagę, że usytuowany jest w sercu miasta, przy Chmielnej, będącej wprawdzie dość zapyziałym, ale – obok sąsiedniego pasażu Wiecha – jedynym deptakiem w centrum (…)

„Kinoteka powstała 18 lat temu, ale działa tu magia miejsca. Przed rokiem 1989 rokiem w Pałacu Kultury i Nauki działały obok siebie trzy kina: dwa zwykłe, czyli Młoda Gwardia i Przyjaźń, oraz jedno absolutnie wyjątkowe – Kino Dobrych Filmów Wiedza. (…) Dwa pierwsze splajtowały w roku 1990, a ich pomieszczenia przez kilka lat zajmował dom handlowy BAS. Po przebudowanie Kinoteka zajmuje osiem sal”.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ