Bohaterem tej książki jest gniew. Emocja niewątpliwie potrzebna, jak pamiętamy z filmu „W głowie się nie mieści”, ale uwierająca i nierzadko groźna. Pewnej stewardesie agresywny pasażer złamał nos, innej rozwścieczona pasażerka wybiła zęby. Autor zdał sobie sprawę, że gniew naprawdę się rozpanoszył, gdy zadzwoniła do niego pewna bibliotekarka i opowiedziała o agresji czytelników. Czyli gniew wniknął nawet w szeregi ludzi kulturalnych.
„Książka, którą trzymasz w rękach, jest dla każdego, kto jest zmuszony radzić sobie z gniewną osobą lub gniewnymi osobami”, pisze autor. „Profesor od gniewu” uczy nas, jak zachować spokój, zrozumieć drugą stronę, wycofać się i wyznaczyć granice. Co zrobić, aby gniew innych nas nie niszczył. Ryan Martin pokazuje, jak ze spokojem i pewnością siebie wchodzić w interakcje z pełnymi gniewu ludźmi, a zarazem chronić się przed ich toksycznym wpływem, tłumaczy naturę rozzłoszczonych ludzi i prezentuje 10 strategii radzenia sobie z nimi. Wyjaśnia m.in.: jak zachować spokój i opanowanie, jak rozpoznać gniew w jego różnych przejawach, jak rozumieć gniew z perspektywy drugiej osoby, jak radzić sobie z tymi, którzy nie wyrażają swojego gniewu, jak skutecznie sobie radzić ze złością w internecie, jak unikać ataków personalnych, skąd wiedzieć, kiedy się wycofać, jak łączyć te strategie.
Książka jest napisana w sposób zajmujący i przystępny, zrozumiały dla każdego. A ponieważ z agresją i wrogością mamy do czynienia na ulicy, w pracy, w sieci, nawet we własnym domu, przydadzą się nam strategie, jak radzić sobie w takich sytuacjach.