Wtorek, 5 maja 2020
WydawcaCzarne
AutorFilip Gańczak
RecenzentTomasz Zb. Zapert
Miejsce publikacjiWołowiec
Rok publikacji2020
Liczba stron264
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 4/2020

Opisywany (1909-1965), wieloletni dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, wydatnie pomógł w rozliczeniu zbrodni niemieckich na terenie Polski. Jako sędzia śledczy prowadził dochodzenia m.in. przeciwko komendantom obozu płaszowskiego Amonowi Göthowi i  Auschwitz – Rudolfowi Hößowi oraz Josefowi Bühlerowi, szefowi tzw. rządu Generalnego Gubernatorstwa. Zgromadzony wówczas materiał dowodowy jest dziś bezcennym źródłem wiedzy o niemieckiej okupacji. Sehn, autor pionierskiego opracowania „Obóz koncentracyjny i zagłady Oświęcim”, miał także udział w ukryciu i ocaleniu spuścizny katyńskiej, zgromadzonej przez Jana Zygmunta Robla. Te i inne liczne jego osiągnięcia są jednak prawie nieznane.

Książka Filipa Gańczaka winna to zmienić. Przybliża najważniejsze etapy życia profesora – od nauki szkolnej w Mielcu oraz studiów jurystycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, poprzez początki służby w sądownictwie, okupacyjną pracę w stowarzyszeniu restauratorów, aż po spektakularną karierę prawniczą i naukową w Polsce Ludowej.

Jan Sehn, pochodzący z  niemieckiej rodziny przybyłej do Galicji w XIX stuleciu, zmarł nagle na zawał serca 12 grudnia 1965 we Frankfurcie nad Menem w trakcie jednej ze swych misji związanych z prowadzonymi śledztwami w ramach działalności w Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich. Kilka miesięcy później Instytut Ekspertyz Sądowych przyjął jego imię.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ